BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (2.1), Italy

Results: March 20 - March 24

Settimana Ciclista di Coppi-Bartali podium history | 2011 edition | 2013 edition |

Stage 1 | Stage 2a | Stage 2b | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 |


Saturday, March 24: 5th and Final Stage, Crevalcore 14.3 km individual time trial

Jan Barta

  1. Jan Barta (NetApp) 16min 14.18sec
  2. Adriano Malori (Lampre) @ 4.59sec
  3. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 9.92sec
  4. Moreno Moser (Liquigas) @ 11.98sec
  5. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 13.38sec
  6. Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) @ 21.24sec
  7. Paul Voss (Endura) @ 22.59sec
  8. Tanel Kangert (Astana) @ 22.67sec
  9. Diego Ulissi (Lampre) @ 22.89sec
  10. Matteo Rabottini (Farnese Vini) @ 26.01sec
  11. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 26.43sec
  12. Dmitriy Fofonov (Astana) @ 27.36sec
  13. Ryan Roth (Spidertech) @ 28.80sec
  14. Fredrik Kessiakoff (Astana) @ 29.63sec
  15. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) @ 31.30sec
  16. Rory Sutherland (United Healthcare) @ 34.54sec
  17. Ilnur Zakarin (Itera-Katusha) @ 35.31sec
  18. Alexander Vinokourov (Astana) @ 35.93sec
  19. Daniel Schorn (NetApp) @ 36.13sec
  20. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 37.16sec
  21. Iker Camano (Endura) @ 37.41sec
  22. David Boily (Spidertech) @ 37.74sec
  23. Matthias Brandle (NetApp) @ 38.51sec
  24. José Rujano (Androni Giocattoli) @ 38.84sec
  25. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 43.34sec
  26. Alexander Wetterhall (Endrua) @ 43.79sec
  27. Daniele Righi (Lampre) @ 44.15sec
  28. Ariel Richeze (Nippo) @ 44.30sec
  29. Mauro Abel Richeze (Nippo) @ 47.44sec
  30. Simone Ponzi (Astana) @ 50.27sec

Final GC after stage 5: 580.00 km raced at an average speed of 41.411 km/hr

  1. Jan Barta (NetApp) 14hr 0min 21sec
  2. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 13sec
  3. Diego Ulissi (Lampre) @ 21sec
  4. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 26sec
  5. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 29sec
  6. Paul Voss (Endura) @ 30sec
  7. Moreno Moser (Liquigas) @ 34sec
  8. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) @ 39sec
  9. José Rujano (Androni Giocattoli) @ 47sec
  10. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) @ 51sec
  11. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 1min 4sec
  12. Damiano Caruso (Liquigas) @ 1min 19sec
  13. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 1min 20sec
  14. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) @ 1min 29sec
  15. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) @ 1min 41sec
  16. Tomaz Nose (Adria Mobil) @ 1min 43sec
  17. Kristijan Durasek (Adria Mobil) @ 1min 44sec
  18. Francesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  19. Marc De Maar (United Healthcare) @ 1min 46sec
  20. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 2min 6sec
  21. Tanel Kangert (Astana) @ 2min 16sec
  22. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) @ 2min 37sec
  23. Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
  24. Matthias Brandle (NetApp) @ 2min 38sec
  25. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) @ 2min 48sec
  26. Patxi Javier Vila (Utensilnord Named) @ 3min 5sec
  27. Alessandro Bisolti (Idea) @ 3min 16sec
  28. Philip Deignan (United Healthcare) @ 3min 42sec
  29. Simone ponzi (Astana) @ 4min 18sec
  30. Lucas Euser (Spidertech) @ 4min 29sec
  31. Michael Rodriguez (Colombia-Coldeportes) @ 4min 30sec
  32. Adriano Malori (Lampre) @ 4min 43sec
  33. Rory Sutherland (United Healthcare) @ 4min 49sec
  34. Dalivier Ospina (Colombia-Coldeportes)
  35. Matteo Rabottini (Farnese Vini) @ 5min 14sec
  36. Ilnur zakarin (Itera-Katusha) @ 5min 16sec
  37. Rene Mandri (Endura) @ 5min 19sec
  38. Cristian Cominelli (Idea) @ 5min 23sec
  39. Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) @ 5min 24sec
  40. Henry Frusto (Nippo) @ 5min 33sec
  41. Kevin Seeldraeyers (Astana) @ 5min 43sec
  42. Daniele Ratto (Liquigas) @ 5min 54sec
  43. Cesare Benedetti (NetApp) @ 5min 59sec
  44. Andrey Zeits (Astana) @ 6min 18sec
  45. Radoslav Rogina (Adria Mobil) @ 6min 36sec
  46. Luca Barla (Idea) @ 6min 54sec
  47. Stefano Locatelli (Colnago-CSF) @ 7min 0sec
  48. Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) @ 7min 51sec
  49. Iker Camano (Endura) @ 8min 0sec
  50. Javier Gonzalez (Colombia-Coldeportes) @ 8min 14sec

Andrea Guardini

Andrea Guardini

Danilo Di luca

Danilo Di Luca

Alexanfre Vinokourov

Alexandre Vinokourov

Kevin Seeldrayers

Kevin Seeldrayers

Jan Barta

Final overall winner Jan Barta


Friday, March 23: Stage 4, Pavullo - Pavullo (Trofeo Venturelli), 159 km

Stage 4 finish

  1. Diego Ulissi (Lampre) 4hr 6min 15sec. 39.985 km/hr
  2. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) s.t.
  3. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  4. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattli) s.t.
  5. José Rujano (Androni Giocattoli) s.t.
  6. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 1sec
  7. Paul Voss (Endura) @ 7sec
  8. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  9. Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
  10. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  11. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) s.t.
  12. Jan Barta (NetApp) s.t.
  13. Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
  14. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  15. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
  16. Marc De Maar (United Healthcare) s.t.
  17. Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
  18. Franesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  19. Moreno Moser (Liquigas) s.t.
  20. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 1min 21sec
  21. Henry Frusto (Nippo) s.t.
  22. Paolo Beiletti (Utensilnord Named) @ 1min 34sec
  23. Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
  24. Matteo Rabottini (Farnese Vini) s.t.
  25. Matthias Brandle (NetApp) s.t.
  26. Cayetano Sarmiento (Liquigas) s.t.
  27. Michael Rodriguez (Colombia-Coldeportes) s.t.
  28. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  29. Lucas Euser (Spidertech) s.t.
  30. Alessandro Bisolti (Idea) s.t.

GC after Stage 4: 556 km raced so far at an average speed of 41.242 km/hr

  1. Bartosz Huzarski (NetApp) 13hr 43min 26sec
  2. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) @ 10sec
  3. Diego Ulissi (Lampre) @ 11sec
  4. Jan Barta (NetApp) @ 13sec
  5. Paul Voss (Endura) @ 21sec
  6. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  7. José Rujano (Androni Giocattoli) s.t.
  8. Miguel Angel Rubiano (Andorni Giocattoli) @ 28sec
  9. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 29sec
  10. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
  11. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 34sec
  12. Moreno Moser (Liquigas) @ 35sec
  13. Damiano Caruso (Liquigas) @ 37sec
  14. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) @ 40sec
  15. Francesco Failli (Farnese Vini) @ 52sec
  16. Marc De Maar (United Healthcare)) @ 57sec
  17. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) @ 1min 0sec
  18. Tomaz Nose (Adria Mobil) @ 1min 1sec
  19. Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
  20. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 1min 42sec
  21. Massimo Codol (Acqua & Sapone) @ 1min 56sec
  22. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  23. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) @ 2min 5sec
  24. Patxi Javier Vila (Utensilnord Named) s.t.
  25. Tanel Kangert (Astana) @ 2min 7sec
  26. Alessandro Bisolti (Idea) @ 2min 13sec
  27. Matthias Brandle (NetApp) s.t.
  28. Philip Deignan (United Healthcare) @ 2min 51sec
  29. Michael Rodriguez (Colombia-Coldeportes) @ 3min 6sec
  30. Lucas Euser (Spidertech) @ 3min 14sec

Police

At the start, a lot of police escort help

start

Juse some bikies ready to ride.

Panorama

Panorama

NetApp

NetApp protects their leader.

Break

Diego Ulissi leads José Serpa, Domenico Pozzovivo and Danilo Di Luca

Danilo Di Luca

Danilo Di Luca

Finish

Another shot of the sprint

Bartosz Huzarski

Bartosz Huzarski is the new leader


Thursday, March 22: Stage 3, Fiorano Modenese - Levizzano Rangone, 151 km

Stage 3 finish

  1. Diego Ulissi (Lampre) 3hr 43min 4sec 40.616 km/hr
  2. Rory Sutherland (United Healthcare) s.t.
  3. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) s.t.
  4. Simone Ponzi (Astana) s.t.
  5. Enrico Battaglin (Colnago-CSF) s.t.
  6. Moreno Moser (Liquigas) s.t.
  7. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  8. Julian David Arredondo (Nippo) @ 2sec
  9. Paul Voss (Endrua) s.t.
  10. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  11. Francesco Reda (Acqua & sapone) s.t.
  12. Francesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  13. Cristian Cominelli (Idea) s.t.
  14. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  15. Alessandro Bisolti (Idea) s.t.
  16. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  17. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  18. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  19. Radoslav Rogina (Adria Mobil) s.t.
  20. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
  21. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) s.t.
  22. Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
  23. Patxi Javier Vila (Utensilnord Named) s.t.
  24. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  25. Ilnur Zakarin (Itera-Katusha) s.t.
  26. Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) s.t.
  27. Iker Camano (Endura) s.t.
  28. Kristijan Durasek (Adria Mobil) s.t.
  29. Marc De Maar (United Healthcare) s.t.
  30. Henry Frusto (Nippo) s.t.

GC after Stage 3: 406.0 km raced so far at an average speed of 42.205 km/hr

  1. Cesare Benedetti (NetApp) 9hr 37min 7sec
  2. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 4sec
  3. Jan Barta (NetApp) @ 6sec
  4. Iker Camano (Endrua) @ 14sec
  5. Paul Voss (Endrua) s.t.
  6. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) @ 16sec
  7. Diego Ulissi (Lampre) @ 21sec
  8. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  9. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  10. Miguel Angel Rubiano (Andorni Giocattoli) s.t.
  11. José Rujano (Androni Giocattoli) s.t.
  12. Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) s.t.
  13. Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) s.t.
  14. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 22sec
  15. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
  16. Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
  17. Carlos Albert Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  18. Moreno Moser (Acqua & Sapone) s.t.
  19. Enrico Battaglin (Acqua & Sapone) s.t.
  20. Damiano Caruso (Liquigas) @ 30sec
  21. Simone Ponzi (Astana) @ 31sec
  22. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) s.t.
  23. Patxi Javier Vila (Utensilnord Named) s.t.
  24. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) @ 33sec
  25. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) s.t.
  26. Adriano Malori (Lampre) s.t.
  27. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  28. Ilnur Zakarin (Itera-Katusha) @ 35sec
  29. Pavel Kochetkov (Itera-Katusha) s.t.
  30. Cristian Cominelli (Idea) @ 39sec

Panorama

Panorama

Racing

Racing in Italy

Jose Ochoa

I think that's Androni Giocattoli rider José Ochoa joining in the attack

Emanuele Sella

Emanuele Sella took off for a bit

Joanthan Clarke

Jonathan Clarke descends

Andrea Guardini

Andrea Guardini

Kevin Seeldrayers

Kevin Seeldrayers

Fabio Felline

Fabio Felline

Podium

Rory Sutherland, Diego Ulissi and Danilo Di Luca

Cesare Benedetti

Cesare Benedetti is still the leader


Wednesday, March 21: Stage 2b, Gatteo 15 km Team Time Trial

NetApp

  1. NetApp: 16min 28.30sec. 54.639 km/hr
  2. Endura @ 8.27sec
  3. Androni Giocattoli @ 15.46sec
  4. Acqua & Sapone @ 16.60sec
  5. Liquigas @ 24.68sec
  6. Utensilnord Named @ 25.66sec
  7. Colnago-CSF @ 26min 70sec
  8. Lampre @ 27.31sec
  9. Astana @ 27.37sec
  10. Itera-katusha @ 29.62sec
  11. Idea @ 32.94sec
  12. Farnese Vini @ 38.87sec
  13. United Healthcare @ 44.39sec
  14. Spidertech @ 47.68sec
  15. Adria Mobil @ 47.99sec
  16. Topsport Vlaanderen @ 51.52sec
  17. Nippo @ 52.64sec
  18. Oster Hus @ 1min 11.60sec
  19. Colombia-Coldeportes @ 1min 25.96sec

GC after stage 2b: 255 km raced so far at an aaverage speed of 43.205 km/hr

  1. Cesare Benedetti (NetApp) 5hr 54min 1.3sec
  2. Daniel Schorn (NetApp @ 6sec
  3. Jan Barta (NetApp) s.t.
  4. Matthias Brandle (NetApp s.t.
  5. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  6. Andreas Dietziker (NetApp) s.t.
  7. Rene Mandri (Endura) @ 14.27sec
  8. Iker Camano (Endura) s.t.
  9. Paul Voss (Endura) s.t.
  10. Jonathan Tiernan-Locke (Endrua) s.t.
  11. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 21.46sec
  12. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
  13. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  14. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) s.t.
  15. José Rujano (Androni Giocattoli) s.t.
  16. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  17. Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) s.t.
  18. Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) s.t.
  19. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 22.60sec
  20. Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
  21. Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
  22. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) s.t.
  23. Carlos Albert Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  24. Elia Viviani (Liquigas) @ 24.68sec
  25. Andrea Palini (Idea) @ 28.94sec
  26. Damiano Caruso (Liquigas) @ 30.68sec
  27. Moreno Moser (Liquigas) s.t.
  28. Stefano Agostini (Liquigas) s.t.
  29. Federico Canuti (Liquigas) s.t.
  30. Enrico Battaglin (Colnago-CSF) @ 30.70sec

Acqua & Sapone

Acqua & Sapone

Colnago-CSF

Acqua & Sapone

Farnese Vini

Farnese Vini

Endrua Racing

Endrua Racing

Liquigas

Liquigas

Lampre

Lampre

Astana

Astana

Topsport Vlaanderen

Topsport Vlaanderen


Wednesday, March 21: Stage 2a, Gatteo - Gatteo 99.5 km

Stage 2a finish

  1. Elia Viviani (Liquigas) 2hr 21min 8sec
  2. Ariel Richeze (Nippo) s.t.
  3. Enrico Battaglin (Colnago-CSF) s.t.
  4. Andrea Palini (Idea) s.t.
  5. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  6. Simone Ponzi (Astana) s.t.
  7. Miguel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  8. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  9. Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
  10. Matteo Fedi (Utensilnord Named) s.t.
  11. Daniele Righi (Lampre) s.t.
  12. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) s.t.
  13. Ene Mandri (Endura) s.t.
  14. Paul Voss (Endura) s.t.
  15. Matteo Rabottini (Farnese Vini) s.t.
  16. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  17. Julia David Arredondo (Nippo) s.t.
  18. Ilnur Zakarin (Itera-Katusha) s.t.
  19. Marc De Maar (United Healthcare) s.t.
  20. Luca Barla (Idea) s.t.
  21. Cristian Cominelli (Idea) s.t.
  22. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) s.t.
  23. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
  24. Iker Camano (Endura) s.t.
  25. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  26. Francesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  27. Pavel Kochetkov (Itera-Katusha) s.t.
  28. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  29. Andrey Zeits (Astana) s.t.
  30. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) s.t.

GC after Stage 2a:

  1. Andrea Palini (Idea) 5hr 37min 29sec
  2. Elia Viviani (Liquigas) @ 4sec
  3. Cesare Benedetti (NetApp) s.t.
  4. Ariel Richeze (Nippo) @ 6sec
  5. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) s.t.
  6. Enrico Battaglin (Colnago-CSF) @ 8sec
  7. Daniel Schorn (NetApp) @ 10sec
  8. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  9. Rene Mandri (Endura) s.t.
  10. Cristian Cominelli (Idea) s.t.
  11. Ilnur Zakarin (Itera-Katusha) s.t.
  12. Julian David Arredondo (Nippo) s.t.
  13. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) s.t.
  14. Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
  15. Iker Camano (Endura) s.t.
  16. Pavel Kochetkov (Itera-Katusha) s.t.
  17. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  18. Marco Frapporti (Idea) s.t.
  19. Jan Barta (NetApp) s.t.
  20. Andrey Zeits (Astana) s.t.
  21. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
  22. Kevin Seeldraeyers (Astana) s.t.
  23. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  24. Luca Barla (Idea) s.t.
  25. Matthias Brandle (NetApp) s.t.
  26. Adriano Malori (Lampre) s.t.
  27. Francesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  28. Arthur Van Overberghe (Topsport Vlaanderen) s.t.
  29. Paul Voss (Endrua) s.t.
  30. Michael Rodriguez (Colombia-Coldeportes) s.t.

Robert Forster

Robert Forster signs in

Andrea Palini

Race leader Andrea Palini

Jonathan tiernan-Locke

Jonathan Tiernen-Locke

Startline

Ready to runble

Start car

Police in Arkansas don't drive anything like this...


Tuesday, March 20: Stage 1, Misano Adriatico - Riccione, 141.0 km

Stage 1 finish

  1. Andrea Palini (Idea) 3hr 16min 31sec. 43.050 km/hr
  2. Cesare Benedetti (NetApp) s.t.
  3. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) s.t.
  4. Gabriele Bosisio (Untensilnord Named) s.t.
  5. Will Routley (Spidertech) s.t.
  6. Sven Erik Bystrøm (Oster Hus) s.t.
  7. Kevin Seeldrayers (Astana) s.t.
  8. Alessandro Specialetti (Lampre) s.t.
  9. Maximiliano Richeze (Nippo) s.t.
  10. Elia Viviani (Liquigas) s.t.
  11. Filippo Baggio (Utensilnord Named) s.t.
  12. Ruslan Karimov (Idea) s.t.
  13. Russell Downing (Endura) s.t.
  14. Dmitriy Mokrov (Itera-Katusha) s.t.
  15. Dmytro Krivtsov (Lampre) s.t.
  16. Matej Gnezda (Adria Mobil) s.t.
  17. Alexander Wetterhall (Endura) s.t.
  18. Giuseppe De Maria (Idea) s.t.
  19. Marco Frapporti (Idea) s.t.
  20. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  21. Filip Eidsheim (Oster Hus) s.t.
  22. Cristian Cominelli (Idea) s.t.
  23. Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
  24. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen) s.t.
  25. Mauro Abel Richeze (Nippo) s.t.
  26. Matej Mugerli (Adria Mobil) s.t.
  27. Oleg Berdos (Utensilnord Named) s.t.
  28. Ilnur Zakarin (Itera-Katusha) s.t.
  29. Rene Mandri (Endura) s.t.
  30. Julia Arrendondo (Nippo) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Andrea Palini (Idea) 3hr 16min 21
  2. Cesare Benedetti (NetApp) @ 4sec
  3. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) @ 6sec
  4. Gabriele Bosisio (Untensilnord Named) @ 10sec
  5. Will Routley (Spidertech) s.t.
  6. Sven Erik Bystrøm (Oster Hus) s.t.
  7. Kevin Seeldrayers (Astana) s.t.
  8. Alessandro Specialetti (Lampre) s.t.
  9. Maximiliano Richeze (Nippo) s.t.
  10. Elia Viviani (Liquigas) s.t.
  11. Filippo Baggio (Utensilnord Named) s.t.
  12. Ruslan Karimov (Idea) s.t.
  13. Russell Downing (Endura) s.t.
  14. Dmitriy Mokrov (Itera-Katusha) s.t.
  15. Dmytro Krivtsov (Lampre) s.t.
  16. Matej Gnezda (Adria Mobil) s.t.
  17. Alexander Wetterhall (Endura) s.t.
  18. Giuseppe De Maria (Idea) s.t.
  19. Marco Frapporti (Idea) s.t.
  20. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  21. Filip Eidsheim (Oster Hus) s.t.
  22. Cristian Cominelli (Idea) s.t.
  23. Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
  24. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen) s.t.
  25. Mauro Abel Richeze (Nippo) s.t.
  26. Matej Mugerli (Adria Mobil) s.t.
  27. Oleg Berdos (Utensilnord Named) s.t.
  28. Ilnur Zakarin (Itera-Katusha) s.t.
  29. Rene Mandri (Endura) s.t.
  30. Julia Arrendondo (Nippo) s.t.

Alexander Vinokourov

Alexander Vinokourov before the start

Itera-Katusha

Itera-Katusha

José Rujano

José Rujano, a great prospect a few years ago who never lived up to his promise.

Farnese Vini

Farnese Vini leads before the start.

Daniele Righi

Daniele Righi

Savoldelli and Spezialetti

2-time Giro winner Paolo Savoldelli talks to Alessandro Spezialetti.

Di Luca and Garzelli

Former Giro winners Danilo Di Luca and Stefano Garzelli

Andrea Palini

Stage winner Adrea Palini