BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2009 Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (2.1)

March 24 - March 28
Winners, podium, distance, average speed, photos

Saturday, March 28: 5th and final stage, Scandiano - Sassuolo, 178.5 km.

1. Cadel Evans (Silence-Lotto) 4 hr 19min 41sec. 41.235 km/hr
2. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
3. Giovanni Visconti (ISD) s.t.
4. Christian Pfannberger (Katusha) s.t.
5. Massimo Giunti (Miche) s.t.
6. Robert Kiserlovski (Amica Chips) s.t.
7. Jose Serpa (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 4sec
8. Morris Possoni (Columbia) @ 9sec
9. Domenico Pozzovivo (CSF) s.t.
10. Giampaolo Caruso (Flaminia) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Damiano Cunego (Lampre) 18hr 48min 10 sec. 775.2 km @ 41.212 km/hr
2. Cadel Evans (Silence-Lotto) @ 24sec
3. Massimo Giunti (Miche) @ 38sec
4. Robert Kiserlovski (Amica Chips) @ 40sec
5. Giovanni Visconti (ISD) @ 1min 1sec
6. Domenico Pozzovivo (CSF) @ 1min 17sec
7. Morris Possoni (Columbia) @ 1min 20sec
8. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 1min 29sec
9. Juan Mauricio Soler (Barloworld) @ 1min 41sec
10. Giampaolo Caruso (Flaminia) @ 1min 43sec
11. Jose Serpa (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 1min 59sec
12. Kanstantsin Siutsou (Columbia) @ 2min 2sec
13. Paolo Tiralongo (Lampre) @ 2min 21sec
14. Christian Pfannberger (Katusha) @ 2min 25sec
15. Miguel Rubiano Chavez (Centri della Calzatura) @ 2min 26sec
16. Alexandr Kolobnev (Saxo) @ 2min 38sec
17. Marco Pinotti (Columbia) s.t.
18. Andrea Noe (Liquigas) @ 2min 45sec
19. Francis de Greef (Silence-lotto) @ 2min 57sec
20. Americo Novembrini (Nazionale Elettronica) @ 3min 12sec

Friday, March 27: Stage 4, Massa Finalese - Finale Emilia, 162.8 km.

Mitlushko (in black) looks to be getting the better of Napolitano (in green, with head down) in the rush for the line.

A meter later it's clear he's moving faster and signals victory just before the line.

1. Yuri Mitlushenko (Amore & Vita) 3hr 38min 29sec. 44.7 km/hr
2. Danilo Napolitano (Katusha) s.t.
3. Francesco Chicchi (Liquigas) s.t.
4. Greg Henderson (Columbia) s.t.
5. Francisco Jose Ventoso (Carmiooro) s.t.
6. Enrico Rossi (Flaminia) s.t.
7. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
8. Krzystof Szczawinski (Miche) s.t.
9. Michele Merlo (Barloworld) s.t.
10. Alberto Loddo (Serramenti PVC-Diquigiovanni) s.t.

GC after Stage 4:

1. Damiano Cunego (Lampre) 14hr 28min 35sec
2. Cadel Evans (Silence-Lotto) @ 28sec
3. Massimo Giunti (Miche) @ 32sec
4. Robert Kiserlovski (Amica Chips) @ 34sec
5. Giovanni Visconti (ISD) @ 59sec
6. Domenico Pozzovivo (CSF) @ 1min 2sec
7. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 1min 4sec
8. Morris Possoni (Columbia) @ 1min 5sec
9. Juan Mauricio Soler (Barloworld) @ 1min 7sec
10. Giampaolo Caruso (Flaminia) @ 1min 28sec

Thursday, March 26: Stage 3, Borgo San Lorenzo - Serramazzoni, 171.1 km.

1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 34min 33sec. 37.392 km/hr
2. Cadel Evans (Silence-Lotto) s.t.
3. Christian Pfannberger (Katusha) @ 10sec
4. Robert Kiserlovski (Amica Chips) s.t.
5. Massimo Giunti (Miche) s.t.
6. Miguel Rubiano (Centri della Calzatura) @ 17sec
7. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 26sec
8. Giampaolo Caruso (Flaminia) s.t.
9. Michael Rogers (Columbia) s.t.
10. Juan Mauricio Soler (Barloworld) s.t.

GC after Stage 3:

1. Damiano Cunego (Lampre) 10hr 50min 6sec
2. Cadel Evans (Silence-Lotto) @ 28sec
3. Massimo Giunti (Miche) @ 32sec
4. Robert Kiserlovski (Amica Chips) @ 34sec
5. Giovanni Visconti (ISD) @ 59sec
6. Domenico Pozzovivo (CSF) @ 1min 2sec
7. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 1min 4sec
8. Morris Possoni (Columbia) @ 1min 7sec
9. Juan Mauricio Soler (Barloworld) @ 1min 7sec
10. Giampaolo Caruso (Flaminia) @ 1min 28sec

Wednesday March 25: Stage 2, San Lazzaro - Faenza, 167.3 km.

Jose Serpa (left) and Damiano Cunego making themselves scarce in stage 2.

1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 1sec. 41.822 km/hr
2. Jose Serpa (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 2sec
3. Giovanni Visconti (ISD) @ 20sec
4. Cadel Evans (Silence-Lotto) s.t.
5. Robert Kiserlovski (Amica Chips) s.t.
6. Sylvester Szymd (Liquigas) s.t.
7. Massimo Giunti (Miche) s.t.
8. Przemyslaw Niemiec (Miche) s.t.
9. Juan Mauricio Soler (Barloworld) s.t.
10. Carlo Scognamiglio (Barloworld) @ 32sec

GC after stage 2:

1. Giovanni Visconti (ISD) 6hr 15min 34sec
2. Damiano Cunego (Lampre) @ 9sec
3. Jose Serpa (Serramenti PVC) @ 14sec
4. Massimo Giunti (Miche) @ 21sec
5. Robert Kiserlovski (Amica Chips) @ 23sec
6. Cadel Evans (Silence-Lotto) @ 33sec
7. Pasquale Muto (Miche) s.t.
8. Domenico Pozzovivo (CSF) @ 35sec
9. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 37sec
10. Konstantsin Siutsou (Columbia) @ 38sec

Tuesday, March 24: Stage 1B: Riccione - Misano Adriatico 14.3 km Team Time Trial.

1. ISD: 17min 17sec. 49.64 km/hr
2. Miche @ 17sec
3. Acqua & Sapone @ 18sec
4. CSF @ 19sec
5. Amica Chips s.t.
6. Saxo @ 22sec
7. Columbia s.t.
8. Adria Mobil @ 26sec
9. PSK Whirlpool @ 27sec
10. Silence-Lotto @ 29sec

GC after stage 1B:

1. Oscar Gatto (ISD) 2hr 15min 17sec
2. Ian Stannard (ISD) s.t.
3. Dario David Cioni (ISD) s.t.
4. Giovanni Visconti (ISD) s.t.
5. Andriy Grivko (ISD) s.t.
6. Leonardo Scarselli (ISD) s.t.
7. Alessandro Proni (ISD) s.t.
8. Krzysztof Szczawinski (Miche) @ 17sec
9. Pierpaolo Tondo (Miche) s.t.
10. Pasquale Muto (Miche) s.t.

Tuesday, March 24: Stage 1A: Riccione - Riccione, 81.2 km.

1. Danilo Napolitano (Katusha) 1hr 58min. 41.29 km/hr.
2. Marko Kump (Adria Mobil) s.t.
3. Enrico Rossi (Flaminia) s.t.
4. Bernardo Riccio (Flaminia) s.t.
5. Daryl Impey (Barloworld) s.t.

GC after the first half-stage:

1. Danilo Napolitano (Katusha) 1hr 57min 54sec
2. Marko Kump (Adria Mobil) @ 2sec
3. Enrico Rossi (Flaminia) @ 4sec
4. Bernardo Riccio (Flaminia) @ 6sec
5. Daryl Impey (Barloworld) s.t.