BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of he Giro d'Italia, vol.1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (2.1)

March 27 - March 31
Winners, podium, distance

Saturday, March 31: 5th and final stage, Caselgrande - Sassuolo, 168.9 km.

Scarponi (left, in red) and Ricco are gone.....

1. Riccardo Ricco (Saunier Duval) 4hr 16min 33sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) s.t.
3. Mirco Lorenzetto (Milram) @ 21sec
4. Danilo Di Luca (Liquigas) s.t.
5. Alexander Efimkin (Barloworld) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) 19hr 43min 36sec. 778.7 km ridden at an average speed of 39.474 km/hr
2. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 8sec
3. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) @ 25sec
4. Michael Rogers (T-Mobile) @ 34sec
5. Morris Possoni (Lampre) @ 56sec
6. Josep Jufre (Predictor-Lotto) @ 1min 1sec
7. Mirco Lorenzetto (Milram) @ 1min 3sec
8. Massimo Giunti (Miche) @ 1min 4sec
9. Kanstantsin Siutsou (Barloworld) @ 1min 7sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 1min 12sec
11. Daniel Navarro (Astana) @ 1min 17sec
12. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 1min 21sec
13. Sylvester Szmyd (Lampre) @ 1min 32sec
14. Paolo Tiralongo (Lampre) s.t.
15. Marco Marzano (Lampre) s.t.
16. Cristian Gasparoni (Flaminia) @ 1min 35sec
17. Pedro Arreitunandia (Barloworld) @ 1min 39sec
18. Sergey Lagutin (Navigators) @ 1min 45sec
19. Daniele Pietropolli (Tenax-Menikini) @ 1min 47sec

Friday, March 30: Stage 4, Carpi - Finale Emilia, rain shortened to about 170 km.

1. Robert Forster (Gerolsteiner) 4hr 24min 34sec
2. Elia Rigotto (Milram) s.t.
3. Andre Greipel (T-Mobile) s.t.
4. Adam Wedecki (Flaminia) s.t.
5. Roberto Ferreri (Tenax) s.t.

GC after Stage 4:

1. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) 15hr 27min 7sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) @ 9sec
4. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 14sec
5. Morris Possoni (Lampre) @ 31sec

Thursday, March 29: Stage 3, Scandiano - Serramazzoni, 165.9 km.

1. Danilo Di Luca (Liquigas) 4hr 23min 7sec. 37.831 km/hr
2. Riccardo Ricco (Saunier Duval) s.t.
3. Alexander Efimkin (Barloworld) s.t.
4. Krzysztof Szczawinski (Miche) s.t.
5. Hubert Schwab (Quick Step) s.t.

GC after Stage 3:

1. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) 11hr 2min 33sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) @ 9sec
4. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 14sec
5. Morris Possoni (Lampre) @ 31sec

Wednesday, March 28: Stage 2, Castel San Pietro Terme - Faenza, 175.6 km.

Should be the final climb before Faenza, left to right: Michael Rogers, Massimo Guinti, Michele Scarponi, Riccardo Ricco. Sirotti photo.

1. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) 4hr 28min 11sec
2. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 6sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) @ 6sec
4. Morris Passoni (Lampre) s.t.
5. Massimo Guinti (Miche) s.t.

GC after Stage 2:

1. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) 6hr 39min 26sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) @ 9sec
4. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 20sec
5. Morris Possoni (Lampre) @ 31sec

Tuesday, March 27: Stage 1b, Misano Adriatico 11.8 km Team Time Trial

1. Predictor-Lotto 13min 39sec
2. Milram @ 6sec
3. T-Mobile @ 9sec
4. Astana @ 12sec
5. Gerolsteiner @ 14sec

GC after Stage 1b:

1. Pavel Brutt (Tinkoff) 2hr 10min 30sec
2. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) @ 7sec
3. Alessandro Bertolini (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 36sec
4. Josep Jufre (Predictor-Lotto) @ 43sec
5. Christophe Brandt (Predictor-Lotto) s.t.

Tuesday March 27: Stage 1a: Riccione - Riccione, 95.2 km

1. Alessandro Bertolini (Serramenti PVC-Diquigiovanni) 2hr 12min 20sec
2. Pavel Brutt (Tinkoff) s.t.
3. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) s.t.
4. Ivan De Nobile (Universal Caffe) @ 41sec
5. Francesco Chicchi (Liquigas) s.t.

GC after Stage 1a:

1. Alessandro Bertolini (Serramenti PVC-Diquigiovanni) 1hr 56min 29sec
2. Pavel Brutt (Tinkoff) @ 2sec
3. Luca Pierfelici (aurum Hotels) @ 4sec
4. Ivan De Nobile (Universal Caffe) @ 1min 5sec
5. Francesco Chicchi (Liquigas) s.t.