BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of he Giro d'Italia, vol.1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2003 Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (2.3)

March 26 - March 30
Winners, podium, distance, stages, average speed

Sunday, March 30: 5th and final stage, Castellerano - Sassuolo, 154 km.
1. Ruslan Ivanov (Alessio) 4hr 6min 7sec. 39.444 km/hr
2. Marco Pantani (Mercatone Uno) s.t.
3. Mirko Celstino (Saeco) s.t.

Fincal GC after Stage 5:

1. Mirko Celstino (Saeco) 20hr 59min 1sec. 842.7 km ridden at an average speed of 40.160 km/hr
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 5sec
3. Franco Pellizotti (Alessio) @ 13sec
4. Alexander Kolobnev (Domina Vacanze) @ 18sec
5. Yaroslav Popovych (Landbouwkrediet) @ 19sec
6. Michele Scarponi (Domina Vacanze) @ 23sec
7. Vladimir Miholjevic (Alessio) @ 29sec
8. Paolo Tiralongo (Panaria) @ 33sec
9. Angelo Lopoboselli (Cofidis) @ 47sec
10. Marco Pantani (Mercatone Uno) @ 1min 1sec

Saturday, March 29: Stage 4, Sassuolo - Prignano, 188 km.

1. Luca Mazzante (Panaria) 4hr 32min 15sec
2. Steve Zampieri (Sidermec) @ 4sec
3. Denis Lunghi (Alessio) @ 5sec

GC after Stage 4:

1. Mirko Celestino (Saeco) 16hr 52min 58sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 1sec
3. Franco Pellizotti (Alessio) @ 9sec

Friday, March 28: Stage 3, Nonantola - Nonantola, 154 km.

1. Ivan Quaranta (Saeco) 3hr 14min 17sec
2. Alberto Lodo (Lampre) s.t.
3. Uros Murn (Formaggi Pinzolo) s.t.

GC after Stage 3:

1. Mirko Celestino (Saeco) 11hr 53min 30sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 4sec
3. Alexander Kolobnev (Domina) @ 8sec

Thursday, March 27: Stage 2, Riccione - Faenza, 233 km.

1. Alexander Kolobnev (Domina Vacanze) 6hr 36min 30sec
2. Mirko Celstino (Saeco) s.t.
3. Franco Pellizotti (Alessio) s.t.

GC after Stage 2:

1. Mirko Celestino (Saeco) 8hr 39min 13sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 4sec
3. Yaroslav Popovych (Landbouwkrediet) @ 8sec

Wednesday, March 26, 2 stages:

GC after Stage 1b:

1. Jan Svorada (Lampre) 2hr 2min 41sec
2. Alberto Lodo (Lampre) @ 2sec
3. Ivan Quaranta (Saeco) @ 6sec

Stage 1b, Rimini 8.2 km Team Time Trial.

1. Lampre 8min 42sec
2. Saeco @ 2sec
3. Landbouwkrediet @ 4sec

Stage 1a, Riccione, 84 km.

1. Jan Svorada (Lampre) 1min 54sec
2. Nicola Loda s.t.
3. Ivan Quaranta s.t.