BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2011 Vuelta a Burgos (HC), Spain.
August 3 - August 7, 2011

Vuelta a Burgos podium history

Sunday, August 7: 5th and Final Stage, Areniscas - Lagunas de Neila, 155 km

  1. Mikel Landa (Euskaltel) 4hr 0min 20sec
  2. Juan José cobo (Geox) @ 3sec
  3. Juaquín Rodríguez (Katusha) @ 12sec
  4. Daniel Moreno (Katusha) @ 17sec
  5. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 33sec
  6. Darwin Atapuma (Colombia Es Pasion) @ 1min 10sec
  7. Samuel Sánchez (Euskaltel) @ 1min 14sec
  8. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 1min 28sec
  9. Sergio Pardilla (Movistar) @ 1min 29sec
  10. Igor Anton (Euskaltel) @ 1min 58sec
  11. Kenny Elissonne (FDJ) @ 2min
  12. David López (Movistar) @ 2min 3sec
  13. Adrián Palomares (Andalucia) @ 2min 8sec
  14. David arroyo (Movistar) @ 2min 9sec
  15. Pablo Lastras (Movistar) @ 2min 10sec

Final GC after Stage 5:

  1. Joaquín Rodríguez (Katusha) 15hr 12min 34sec. 646.6 km raced at an average speed of 42.513 km/hr
  2. Daniel Moreno (Katusha) @ 36sec
  3. Juan José Cobo (Geox) @ 45sec
  4. Samuel Sánchez (Euskaltel) @ 1min 23sec
  5. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 1min 52sec
  6. David López (Movistar) @ 1min 58sec
  7. Pablo Lastras (Movistar) @ 2min 6sec
  8. Igor Anton (Euskaltel) @ 2min 25sec
  9. Sergio PArdilla (Movistar) @ 2min 34sec
  10. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 2min 55sec
  11. David Arroyo (Movistar) @ 3min 23sec
  12. Darwin Atapuma (Colombia Es Pasion) @ 3min 39sec
  13. Kenny Elissonne (FDJ) @ 3min 56sec
  14. David Blanco (Geox) @ 4min 9sec
  15. Héctor Leonardo Paez (Colombia Es Pasion) @ 5min 17sec

Saturday, August 6: Stage 4, Roa de Duero - Ciudad Romana de Clunia, 168 km

  1. Daniel Moreno (Katusha) 3hr 44min 28sec
  2. Samuel Sánchez (Euskaltel) @ 1sec
  3. Pablo Lastras (Movistar) s.t.
  4. Ricardo García (Orbea) s.t.
  5. Juan José Cobo (Geox) s.t.
  6. Joaquin Rodríguez (Katusha) s.t.
  7. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
  8. David Blanco (Geox) s.t.
  9. Yukihiro Doi (Skil-Shimano) s.t.
  10. Denis Menchov (Geox) s.t.
  11. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) s.t.
  12. David López (Movistar) s.t.
  13. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
  14. Jordi Simon (Caja Rural) @ 7sec
  15. Tobias Ludvigsson (Skil-Shimano) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Joaquin Rodríguez (Katusha) 11hr 12min 2sec
  2. David López (Movistar) @ 7sec
  3. Pablo Lastras (Movistar) @ 8sec
  4. Samuel Sánchez (Euskaltel) @ 21sec
  5. Daniel Moreno (Katusha) @ 31sec
  6. David Blanco (Geox) s.t.
  7. Denis Menchov (Geox) @ 36sec
  8. Igor Anton (Euskaltel) @ 39sec
  9. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 40sec
  10. Ricardo García (Orbea) @ 41sec
  11. Juan José Cobo (Geox) @ 54sec
  12. Francisco Ventoso (Movistar) @ 1min 1sec
  13. Arnaud Gerard (FDJ) s.t.
  14. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 1min 10sec
  15. Sergio Pardilla (Movistar) @ 1min 17sec

Friday, August 5: Stage 3, Pradoluengo - Belorado 11.6 km team time trial

  1. Movistar: 9min 54sec
  2. Katusha @ 10sec
  3. Acqua & Sapone @ 13sec
  4. Saur-Sojasun @ 17sec
  5. Caja Rural @ 19sec
  6. FDJ s.t.
  7. Androni Giocattoli @ 20sec
  8. Geox s.t.
  9. Skil-Shimano @ 23sec
  10. Euskaltel @ 24sec
  11. Orbea @ 29sec
  12. Andalucia @ 35sec
  13. Topsport Vlaanderen @ 38sec
  14. Colombia Es Pasion @ 39sec
  15. Burgos 2016 @ 40sec

GC after Stage 3:

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 7hr 27min 33sec
  2. Sergio Pardilla (Movistar) @ 7sec
  3. David Lopez (Movistar) s.t.
  4. Pablo Lastras (Movistar) @ 8sec
  5. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 21sec
  6. Francisco Ventoso (Movistar) @ 23sec
  7. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 30sec
  8. David Blanco (Geox) @ 31sec
  9. Daniel Moreno (Katusha) @ 32sec
  10. Denis Menchov (Geox) @ 36sec
  11. Igor Anton (Euskaltel) @ 39sec
  12. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 40sec
  13. Ricardo Garcia (Orbea) @ 41sec
  14. Mikel Nieve (Euskaltel) s.t.
  15. Julien Simon (Saur-Sojasun) @ 42sec

Thursday, August 4: Stage 2,Burgos - Burgos, 144 km

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 3hr 26min 22sec
  2. Daniel Moreno (Katusha) @ 3sec
  3. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 7sec
  4. Julien Simon (Saur-Sojasun) @ 9sec
  5. Juan Jose Cobo (Geox) @ 10sec
  6. Ricardo Garcia (Orbea) s.t.
  7. Pablo Lastras (Movistar) s.t.
  8. Fabio Felline (Geox) @ 13sec
  9. Arnaud Gerard (FDJ) s.t.
  10. Pieter Serry (Topsport Vlaanderen) s.t.
  11. David Lopez (Movistar) s.t.
  12. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) s.t.
  13. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  14. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
  15. Mikel Nieve (Euskaltel) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 7hr 17min 29sec
  2. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 7sec
  3. David Lopez (Movistar) @ 17sec
  4. Sergio Pardilla (Movistar) s.t.
  5. Juan Jose Cobo (Geox) @ 18sec
  6. Pablo Lastras (Movistar) s.t.
  7. David Blanco (Geox) @ 21sec
  8. Ricardo Garcia (Orbea) @ 22sec
  9. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 23sec
  10. Igor Anton (Eukaltel) @ 25sec
  11. Denis Menchov (Geox) @ 26sec
  12. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 27sec
  13. Daniel moreno (Katusha) @ 32sec
  14. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 33sec
  15. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.

Wednesday, August 3: Stage 1, Villarcayo - Miranda de Ebro, 168 km.

  1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 3hr 51min 7sec
  2. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.
  3. Sergio Pardilla (Movistar) @ 4sec
  4. Denis Menchov (Geox) s.t.
  5. David Lopez (Movistar) s.t.
  6. Pablo Lastras (Movistar) @ 8sec
  7. Juan Jose Cobo (Geox) s.t.
  8. David Blanco (Geox) s.t.
  9. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 10sec
  10. Ricardo Garcia (Orbea) @ 12sec
  11. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
  12. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 14sec
  13. Dalivier Ospina (Colombia) s.t.
  14. Rafael Valls (Geox) @ 19sec
  15. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 20sec

GC after Stage 1: No time bonuses, so GC time and places are the same as stage results.