BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of he Giro d'Italia, vol.1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Tour of Britain (2.1)

September 9 - September 16

Tour of Britain podium history | 2011 edition | 2013 edition |

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 | Stage 7 | Stage 8 |

Sunday, September 16: 8th and Final Stage, Reigate - Guildford, 147.7k

  1. Mark Cavendish (Sky) 3hr 33min 5sec
  2. Boy van Poppel (United Healthcare) s.t.
  3. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.
  4. Russell Downing (Endura) s.t.
  5. Cesare Benedetti (NetApp) @ 3sec
  6. Yanto Barker (UK Youth) s.t.
  7. Pieter Ghyllebert (An post-Sean Selly) s.t.
  8. Bernard Sulzberger (Raleigh) s.t.
  9. Niels Wytinck (An Post-Sean Kelly) s.t.
  10. Richard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  11. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  12. Paul Voss (Endura) s.t.
  13. Daniel Lloyd (IG-Sigma Sport) s.t.
  14. Gediminas Bagdonas (An Post-Sean Kelly) s.t.
  15. Simon Yates (Great Britain) s.t.
  16. Adrian Saez (Euskaltel) s.t.
  17. Marcin Bialoblocki (Node 4-Giordana) s.t.
  18. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  19. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) s.t.
  20. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  21. Graham Briggs (Raleigh) s.t.
  22. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  23. David Clarke (Node 4-Giordana) s.t.
  24. Ricardo Garcia (Euskaltel) s.t.
  25. Peter Hawkins (IG-Sigma Sport) s.t.
  26. Jan Barta (NetApp) s.t.
  27. Pierre Cazaux (Euskaltel) s.t.
  28. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  29. Jacek Morajko (Vacansoleil) s.t.
  30. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.

Final after Stage 8: 1349.9 km raced at an average speed of 40.67 km/hr

  1. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) 33hr 11min 22sec.
  2. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 18sec
  3. Damiano Caruso (Liquigas) @ 23sec
  4. Leigh Howard (GreenEdge) @ 1min 2sec
  5. Christopher Jones (United Healthcare) @ 1min 12sec
  6. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2min 1sec
  7. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  8. Boy van Poppel (United Healthcare) @ 2min 14sec
  9. Christian Knees (Sky) @ 2min 35sec
  10. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) @ 4min 30sec
  11. Leopold Koenig (NetApp) @ 4min 52sec
  12. David Clarke (Node 4-Giordana) @ 4min 54sec
  13. Paul Voss (Endura) @ 5min 43sec
  14. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 6min 2sec
  15. Pierre Cazaux (Euskaltel) @ 6min 15sec
  16. Josh Edmondson (Great Britain) s.t.
  17. Jacek Morajko (Vacansoleil) @ 6min 20sec
  18. Luke Rowe (Sky) @ 7min 13sec
  19. Ivan Basso (Liquigas) @ 7min 33sec
  20. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 7min 37sec
  21. Yanto Barker (UK Youth) @ 11min 10sec
  22. Richard Lang (Rapha-Condor) @ 12min 22sec
  23. Bernard Sulzberger (Raleigh) @ 12min 58sec
  24. Jan Barta (NetApp) @ 13min 2sec
  25. Marcin Bialoblocki (Node 4-Giordana) @ 13min 34sec
  26. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 13min 48sec
  27. Gediminas Bagdonas (An Post-Sean Kelly) @ 14min 26sec
  28. Marc De Maar (United Healthcare) @ 16min 43sec
  29. Evan Oliphant (Raleigh) @ 16min 55sec
  30. Simon Richardson (IG-Sigma sport) @ 18min 57sec

Saturday, September 15: Stage 7, Barnstaple - Dartmouth, 170.7 km

  1. Pablo Urtasun (Euskaltel) 4hr 20min 31sec
  2. Marc De Maar (United Healthcare) s.t.
  3. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  4. Samuel sanchez (Euskaltel) @ 2sec
  5. Leopold koenig (NetApp) @ 38sec
  6. Nathan Haas (Garmin-sharp) @ 46sec
  7. Bernard Sulzberger (Raleigh) s.t.
  8. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) s.t.
  9. Bartosz Huzarski (Netapp) s.t.
  10. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  11. Jacek Morajko (Vacansoleil) s.t.
  12. Josh Edmondson (Great Britain) s.t.
  13. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  14. Pierre Cazaux (Euskaltel) s.t.
  15. Jan Barta (Netapp) s.t.
  16. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) @ 51sec
  17. David Clarke (Node 4-Giordana) @ 1min 5sec
  18. Marcin Bialoblocki (Node 4-Giordana) @ 1min 21sec
  19. Luke Rowe (Sky) @ 1min 23sec
  20. Paul Voss (Endura) @ 1min 25sec
  21. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  22. Adrian Saez (Euskaltel) @1min 27sec
  23. Richard Lang (Rapha-Condor) @ 1min 38sec
  24. Wouter Sybrandy (IG-Sigma Sport) s.t.
  25. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  26. Niels Wytinck (An Post-Sean kelly) s.t.
  27. Liam Holohan (Raleigh) s.t.
  28. Christian Knees (Sky) s.t.
  29. Pieter Ghyllebert (An Post-Sean Kelly) s.t.

GC after Stage 7:

  1. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) 29hr 38min 14sec
  2. Nathan Haas (Garmin-sharp) @ 18sec
  3. Damiano Caruso (Liquigas) @ 23sec
  4. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) @ 1min 2sec
  5. Christopher Jones (United Healthcare) @ 1min 12sec
  6. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2min 1sec
  7. Devid Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  8. Boy van Poppel (United Healthcare) @ 2min 23sec
  9. Christian Knees (Sky) @ 2min 26sec
  10. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) @ 4min 21sec
  11. Leopold Koenig (NetApp) @ 4min 52sec
  12. David Clarke (Node 4-Giordana) @ 4min 54sec
  13. Paul Voss (Endura) @ 5min 43sec
  14. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 5min 53sec
  15. Pierre Cazaux (Euskaltel) @ 6min 15sec
  16. Josh Edmondson (Great Britain) s.t.
  17. Jacek Morajko (Vacansoleil) 2 6min 20sec
  18. Luke Rowe (Sky) @ 7min 4sec
  19. Ivan Basso (Liquigas) @ 7min 11sec
  20. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) 2 7min 37sec
  21. Yanto Barker (UK Youth) @ 11min 10sec
  22. Richard Lang (Rapha-Condor) @ 12min 22sec
  23. Bernard Sulzberger (Raleigh) @ 12min 58sec
  24. Jan Barta (Netapp) @ 13min 2sec
  25. Marcin Bialoblocki (Node 4-Giordana) @ 13min 34sec
  26. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 13min 39sec
  27. Wouter Sybrandy (IG-Sigma Sport) @ 13min 56sec
  28. Gediminas Bagdonas (An Post-Sean Kelly) @ 14min 26sec
  29. Marc De Maar (United Healthcare) @ 16min 25sec
  30. Evan Oliphant (Raleigh) @ 16min 39sec

Friday, September 14: Stage 6, Welshpool - Caerphilly, 189.6 km

  1. Leopold Koenig (NetApp) 4hr 38min 2sec
  2. Jonathan Tirenan-Locke (Endrua) @ 2sec
  3. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 19sec
  4. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  5. Luke Rowe (Sky) s.t.
  6. Paul Voss (Endura) s.t.
  7. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  8. Simon Yates (Great Britain) s.t.
  9. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  10. Liam Holohan (Raleigh) s.t.
  11. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  12. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  13. Josh Edmondson (Great Britain) s.t.
  14. Ivan Basso (Liquigas) @ 29sec
  15. Boy van Poppel (United Healthcare) @ 33sec
  16. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  17. David Clarke (Node 4-Giordana) s.t.
  18. Pierre Cazaux (Euskaltel) s.t.
  19. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) @ 35sec
  20. Graham Briggs (Raleigh) @ 1min 10sec
  21. Jacek Morajko (Vacansoleil) s.t.
  22. Marcin Bialoblocki (Node 4-Giordana) @ 1min 21sec
  23. Niels Wytinck (An Post-Sean kelly) @ 1min 30sec
  24. Richard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  25. Christian Knees (Sky) s.t.
  26. Bernard Sulzberger (Raleigh) s.t.
  27. Jan Barta (NetApp) s.t.
  28. Christopher Jennings (Rapha-Condor) s.t.
  29. Pieter Ghyllebert (An Post-Sean Kelly) s.t.
  30. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) s.t.

GC after Stage 6:

  1. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) 25hr 16min 57sec
  2. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) @ 13sec
  3. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 18sec
  4. Boy van Poppel (United Healthcare) @ 20sec
  5. Damiano Caruso (Liquigas) @ 23sec
  6. Christopher Jones (United Healthcare) @ 33sec
  7. Christian Knees @ 1min 34sec
  8. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2min 1sec
  9. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) @ 4min 16sec
  11. David Clarke (Node 4-Giordana) @ 4min 35sec
  12. Leopold Koenig (NetApp) @ 5min 0sec
  13. Paul Voss (Endura) @ 5min 4sec
  14. Pierre Cazaux (Euskaltel) @ 6min 15sec
  15. Josh Edmondson (Great Britain) s.t.
  16. Jacek Morajko (Vacansoleil) @ 6min 23sec
  17. Luke Rowe (Sky) @ 6min 27sec
  18. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 6min 37sec
  19. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 6min 45sec
  20. Yanto Barker (UK Youth) @ 7min 53sec
  21. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) s.t.
  22. Ivan Basso (Liquigas) @ 8min 3sec
  23. Steele von Hoff (Garmin-Sharp) @ 8min 13sec
  24. Magnus Backstedt (UK Youth) @ 10min 13sec
  25. Richard Lang (Rapha-Condor) @ 11min 30sec
  26. Russell Downing (Endrua) @ 11min 31sec
  27. Daniel Schorn (NetApp) @ 12min 29sec
  28. Bernard Sulzberger (Raleigh) @ 12min 58sec
  29. Jan Barta (NetApp) @ 13min 2sec
  30. Wouter Sybrandy (IG-Sigma Sport) @ 13min 4sec

Thursday, September 13: Stage 5, Stoke on Trent - Stoke on Trent, 146.9 km

  1. Marc De Maar (United Healthcare) 3hr 30min 26sec. 41.9 km/hr
  2. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) @ 15sec
  3. Boy van Poppel (United Healthcare s.t.
  4. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  5. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  6. Sam Bennett (An Post-Sean Kelly) s.t.
  7. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  8. Leopold Koenig (NetApp) s.t.
  9. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) s.t.
  10. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  11. Josh Edmondson (Great Britain) s.t.
  12. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) s.t.
  13. Davide Clarke (Node 4-Giordana) s.t.
  14. Christian Knees (Sky) s.t.
  15. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  16. Jacek Morajko (Vacansoleil) s.t.
  17. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  18. Christopher Jones (United Healthcare) @ 25sec
  19. Pierre Cazaux (Euskaltel) 2 40sec
  20. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 1min 18sec
  21. Paul Voss (Endura) @ 1min 19sec
  22. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 32sec
  23. Wesley Kreder (Vacansoleil) @ 6min 1sec
  24. Russell Downing (Endura) @ 6min 30sec
  25. Richard Lang (Rapha-Condor) @ 6min 34sec
  26. Pieter Ghyllebert (An Post-Sean Kelly) s.t.
  27. Niels Wytinck (An Post-Sean Kelly s.t.
  28. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.
  29. Ian Bibby (Endura) s.t.
  30. Luke Rowe (Sky) s.t.

GC after Stage 5:

  1. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) 20hr 38min 35sec
  2. Boy van Poppel (United Healthcare) @ 7sec
  3. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) @ 17sec
  4. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 23sec
  5. Christian Knees (Sky) @ 24sec
  6. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) s.t.
  7. Damiano Caruso (liquigas) s.t.
  8. Christopher Jones (United Healthcare) @ 34sec
  9. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2min2sec
  10. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  11. Sam Bennett (An Post-Sean Kelly) @ 4min 1sec
  12. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  13. David Clarke (Node 4-Giordana) @ 4min 22sec
  14. Paul Voss (Endura) @ 5min 5sec
  15. Leopold Koenig @ 5min 30sec
  16. Jacek Morajko (Vacansoleil) @ 5min 33sec
  17. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 5min 35sec
  18. Pierre Cazaux (Euskaltel) @ 6min 2sec
  19. Josh Edmondson (Great Britain) @ 6min 16sec
  20. Luke Rowe (Sky) @ 6min 28sec
  21. Russell Downing (Endura) @ 6min 33sec
  22. Steel Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 6min 36sec
  23. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 6min 38sec
  24. Yanto Barker (UK Youth) @ 6min 43sec
  25. Zak Dempster (Endura) @ 6min 52sec
  26. Magnus Backstedt (UK Youth) @ 6min 59sec
  27. Daniel Schorn (NetApp) @ 7min 16sec
  28. Ivan Basso (Liquigas) @ 7min 54sec
  29. Richard Lang (Rapha-Condor) @ 10min 20sec
  30. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.

Wednesday, September 12: Stage 4, Carlisle - Blackpool, 156 km

  1. Mark Cavendish (Sky): 3hr 51min 33sec
  2. Steel Von Hoff (Farmin-Sharp) s.t.
  3. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Boy van Poppel (United Healthcare) s.t.
  5. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  6. Ruddell Downing (Endura) s.t.
  7. Magnus Backstedt (UK Youth) s.t.
  8. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) s.t.
  9. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Luke Rowe (Sky) s.t.
  11. Peter Williams (Node 4-Giordana) s.t.
  12. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  13. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  14. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) s.t.
  15. Yanto Barker (UK Youth) s.t.
  16. Brett Lancaster (Orica-GreenEdge) s.t.
  17. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  18. Christian Knees (Sky) s.t.
  19. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  20. Zak Dempster (Endura) @ 9sec
  21. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  22. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  23. Dan Craven (IG-Sigma Sport) @ 11sec
  24. Ronan McLaughlin (An Post-Sean Kelly) @ 39sec
  25. Mathew Cronshaw (Node 4-Giordana) @ 43sec
  26. Bernhard Eisel (Sky) @ 1mn 5sec
  27. Jeremy Hunt (Sky) s.t.
  28. David Clarke (Node 4-Giordana) @ 2min 14sec
  29. Simon Yates (Great Britain) @ 3min 37sec
  30. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Mark Cavendish (Sky) 17hr 7min 51sec
  2. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) @ 6sec
  3. Boy van Poppel (United Healthcare) @ 14sec
  4. Luke Rowe (Sky) s.t.
  5. Ropny Martias (Saur-Sojasun) @ 20sec
  6. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  7. Russel Downing (Endura) @ 22sec
  8. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) @ 26sec
  9. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  10. Yanto Barker (UK Youth) @ 27sec
  11. Christian Knees (Sky) s.t.
  12. Jonathan Tiernan Locke (Endura) s.t.
  13. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  14. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  15. Brett Lancaster (Orica-GreenEdge) s.t.
  16. Zak Dempster (Endura) @ 36sec
  17. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  18. Magnus Backstedt (UK Youth) @ 43sec
  19. Daniel Schorn (NetApp) @ 1min 0sec
  20. David Lelay (Saur-Sojasun) @ 2min 5sec
  21. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2min 10sec
  22. Dan Craven (IG-Sigma Sport) @ 2min 28sec
  23. Bernhard Eisel (Sky) @ 2min 56sec
  24. Ronan McLaughlin (An Post-Sean Kelly) @ 3min 41sec
  25. Chris Opie (UK Youth) @ 4min 4sec
  26. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.
  27. Richard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  28. Palo Longo Borghini (Liquigas) s.t.
  29. Sam Bennett (An Post-Sean Kelly) s.t.
  30. Jérémie Galland (Saur-Sojasun) s.t.

Tuesday, September 11: Stage 3, Jedburgh - Dumfries, 152.6 km

  1. Mark Cavendish (Sky) 3hr 54min 31sec
  2. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  3. Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Luke Rowe (Sky) s.t.
  5. Sam Bennett (An Post-Sean Kelly) s.t.
  6. Russell Downing (Endura) s.t.
  7. Boy van Poppel (United Healthcare) s.t.
  8. Jonathan McEvoy (Endura) s.t.
  9. Barry Markus (Vacansoleil) s.t.
  10. Yanto Barker (UK Youth) s.t.
  11. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  12. Chris Opie (UK Youth) s.t.
  13. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  14. Marco Benfatto (liquigas) s.t.
  15. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  16. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.
  17. Rico Rogers (Node 4-Giordana) s.t.
  18. Graham Briggs (Raleigh) s.t.
  19. APolo longo Borghini (Liquigas) s.t.
  20. Steel Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  21. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) s.t.
  22. Pierre Cazaux (Euskaltel) s.t.
  23. Mathew Cronshaw (Node 4-Giordana) s.t.
  24. Simon Yates (Great Britain) s.t.
  25. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  26. Richard Handley (Rapha-Condor) s.t.
  27. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  28. Richard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  29. Christian Knees (Sky) s.t.
  30. Zak Dempster (Endura) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) 13hr 16min 28sec
  2. Mark Cavendish (Sky) s.t.
  3. Boy van Poppel (United Healthcare) @ 4sec
  4. Luke Rowe (Sky) s.t.
  5. Rony Martias (Saur-Sojasun) @ 10sec
  6. Russell Downing (Endura) @ 12sec
  7. Steel Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 16sec
  8. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  9. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) s.t.
  10. Sam Bennett (IG-Sigma Sport) @ 17sec
  11. Chris Opie (UK Youth) s.t.
  12. Yanto Barker (UK Youth) s.t.
  13. Paolo Longo Borghini (Liquigas) s.t.
  14. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.
  15. Richard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  16. Christian Knees (Sky) s.t.
  17. Niklas Gustavsson (UK Youth) s.t.
  18. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) s.t.
  19. Zak Dempster (Endura) s.t.
  20. Jérémie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
  21. Daniel Lloyd (IG-Sigma Sport) s.t.
  22. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  23. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  24. Paul Voss (Endura) s.t.
  25. Damiano Caruso (liquigas) s.t.
  26. Brett Lancaster (Orica-GreenEdge) s.t.
  27. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  28. Magnus Backstedt (UK Youth) @ 33sec
  29. Gediminas Bagdonas (An Post-Sean Kelly) s.t.
  30. Daniel Schorn (Net App) @ 50sec

Monday, September 10: Stage 2, Nottingham - Knowsley Safari Park, 180.7 km

  1. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) 4hr 31min 9sec
  2. Mark Cavendish (Sky) s.t.
  3. Boy van Poppel (United Healthcare) s.t.
  4. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  5. Russel Downing (Endura) s.t.
  6. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) s.t.
  7. Wesley Kreder (Vacansoleil) s.t.
  8. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  9. Sam Bennett (An Post-Sean Kelly) @ 1sec
  10. Luke Rowe (Sky) s.t.
  11. Graham Briggs (Raleigh) s.t.
  12. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  13. Peter Hawkins (IG-Sigma Sport) s.t.
  14. Bernard Sulzberger (Raleigh) s.t.
  15. Richard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  16. Cesare Benedetti (NetApp) s.t.
  17. Chris Opie (UK Youth) s.t.
  18. Niels Wytinck (An Post-Sean Kelly) s.t.
  19. Yanto Barker (UK Youth) s.t.
  20. Niklas Gustavsson (UK Youth) s.t.
  21. Leopold Koenig (NetApp) s.t.
  22. Robert Förster (United Healthcare) s.t.
  23. Simon Yates (Great Britain) s.t.
  24. Christian Knees (Sky) s.t.
  25. Ricardo Garcia (Euskaltel) s.t.
  26. Zak Dempster (Eendura) s.t.
  27. David McGowan (UK Youth) s.t.
  28. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  29. Jérémie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
  30. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.

GC after Stage 2

  1. Boy van Poppel (United Healthcare) 9hr 22min 4sec
  2. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  3. Luke Rowe (Sky) @ 1sec
  4. Rony Martias (Saur-Sojasun) @ 4sec
  5. Mark Cavendish (Sky) s.t.
  6. Russell Downing (Endura) @ 6sec
  7. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 10sec
  8. Sep Vanmarcke (Garmin-Sharp) s.t.
  9. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  10. Peter Hawkins (IG-Sigman Sport) @ 11sec
  11. Sam Bennett (An Post-Sean Kelly) s.t.
  12. Chris Opie (UK Youth) s.t.
  13. Jérémie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
  14. Richard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  15. Yanto Barker (UK Youth) s.t.
  16. Christian Knees (Sky) s.t.
  17. Niklas Gustavsson (UK Youth) s.t.
  18. Paolo Longo Borghini (Liquigas) s.t.
  19. Jonathan Tiernan-Locke (Endura) s.t.
  20. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.
  21. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.
  22. Daniel Lloyd (IG-Sigma Sport) s.t.
  23. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  24. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  25. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  26. Paul Voss (Endura) s.t.
  27. Damiano Caruso (Liqugias) s.t.
  28. Brett Lancaster (Orica-GreenEdge) s.t.
  29. Magnus Backstedt (UK Youth) @ 27sec
  30. Gediminas Bagdonas (An Post-Sean Kelly) s.t.

Sunday, September 9: Stage 1, Ipswich - Norfolk Showground, 203.0 km

A big crash took down most of the field a little more than a kilometer from the finish.

  1. Luke Rowe (Sky) 4hr 51min 5sec
  2. Boy Van Poppel (United Healthcare) s.t.
  3. Russell Downing (Endura) s.t.
  4. Jeremie Galland (Saur-Sojasun) s.t.
  5. Peter Hawkins (IG-Sigma Sport) s.t.
  6. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  7. Barry Markus (Vacansoleil) s.t.
  8. Paolo Longo Borghini (Liquigas) s.t.
  9. Jonathan Tiernan Locke (Endura) s.t.
  10. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.
  11. Christian Knees (Sky) s.t.
  12. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  13. Chris Opie (UK Youth) s.t.
  14. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  15. Daniel Lloyd (IG-Sigma Sport) s.t.
  16. Yanto Barker (UK Youth) s.t.
  17. Niklas Gustavsson (UK Youth) s.t.
  18. Sam Bennett (An Post-Sean Kelly) s.t.
  19. Ivan Basso (liquigas) s.t.
  20. Tichard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  21. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  22. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.
  23. Magnus Backstedt (UK Youth) s.t.
  24. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  25. Zak Dempster (Endura) @ 1min 25sec
  26. Christopher Jones (United Healthcare) s.t.
  27. Paul Voss (Endura) @ 0min 0sec
  28. Robert Förster (United Healthcare) @ 1min 29sec
  29. Leopeold Koenig (NetApp) s.t.
  30. Ronan McLaughlin (An Post-Sean Kelly) s.t.

GC after Stage 1

  1. Luke Rowe (Sky) 4hr 50min 55sec
  2. Rony Martias (Saur-Sojasun) @ 3sec
  3. Boy Van Poppel (United Healthcare) @ 4sec
  4. Russel Downing (Endrua) @ 6sec
  5. Jeremie Galland (Saur-Sojasun) @ 10sec
  6. Peter Hawkns (IG-Sigma Sport) s.t.
  7. Barry Markus (Vacansoleil) s.t.
  8. Paolo Longo Borghini (Liquigas) s.t.
  9. Jonathan Tiernan Locke (Endura) s.t.
  10. Ben Grenda (Rapha-Condor) s.t.
  11. Christian Knees (Sky) s.t.
  12. Daniel Schorn (NetApp) s.t.
  13. Chris Opie (UK Youth) s.t.
  14. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  15. Daniel Lloyd (IG-Sigma Sport) s.t.
  16. Yanto Barker (UK Youth) s.t.
  17. Niklas Gustavsson (UK Youth) s.t.
  18. Sam Bennett (An Post-Sean Kelly) s.t.
  19. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  20. Richard Lang (Rapha-Condor) s.t.
  21. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  22. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.
  23. Magnus Backstedt (UK Youth) s.t.
  24. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  25. Paul Voss (Endura Racing) s.t.
  26. Bernhard Eisel (Sky) s.t.
  27. Brett Lancaster (Orica-GreenEdge) s.t.
  28. Gediminas Bagdonas (An Post-Sean Kelly) s.t.
  29. Damiano Caurso (Liquigas) s.t.
  30. Marco Benfatto (Liquigas) s.t.
  31. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  32. Mark Cavendish (Sky) s.t.
  33. Tyler Farrar (Garmin-Sharp) s.t.