BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2011 Etoile de Bessèges (2.1), France.

February 2 - February 6

Etoile de Bessèges podium history | 2010 edition |

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 |


Sunday, February 6: 5th and Final Stage, Gagnières - Bessèges, 137.9 km

  1. Said Haddou (Europcar) 3hr 6min 36sec. 44.301 km/hr
  2. Sven Jodts (Topsport Vlaanderen) s.t.
  3. Anthony Ravard (Ag2r) s.t.
  4. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
  5. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  6. Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) s.t.
  7. Fabien Bacquet (Big Mat-Auber 93) s.t.
  8. Aldo Ino Ilesic (Team Type 1) s.t.
  9. Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  10. Alexander Porsev (Katusha) s.t.
  11. Benjamin Giraud (La Pomme Marseille) s.t.
  12. Kruopis Aidis (Landbouwkrediet) s.t.
  13. Justin Jules (La Pomme Marseille) s.t.
  14. Bert De Backer (Skil-Shimano) s.t.
  15. Romain Matheou (Saur-Sojasun) s.t.
  16. Steven Caethoven (Verandas Willems) s.t.
  17. Mathieu Drujon (Big Mat-Auber 93) s.t.
  18. Cyril Gautier (Europcar) s.t.
  19. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
  20. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
  21. Vladimir Isaychev (Katusha) s.t.
  22. Arhtur Vichot (FDJ) s.t.
  23. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen) s.t.
  24. Alexandre Pichot (Europcar) s.t.
  25. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.

Final GC after Stage 5:

  1. Anthony Ravard (Ag2r) 17hr 46min 10sec. Average speed 41.177 km/hr
  2. Marco Marcato (Vacansoleil) @ 7sec
  3. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  4. Pierrick Fedrigo (FDJ) @ 15sec
  5. Jérôme Coppel (Saur-Sojasun) @ 19sec
  6. Cyril Gautier (Europcar) @ 20sec
  7. Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole) @ 20sec
  8. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  9. Arthur Vichot (FDJ) s.t.
  10. Vladimir Gusev (Katusha) @ 23sec
  11. Rein Taaramae (Cofidis) @ 26sec
  12. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) @ 28sec
  13. Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) @ 31sec
  14. Yuriy Trofimov (Katusha) s.t.
  15. Staf Scheirlinckx (Verandas Willems) @ 33sec
  16. Alexander Porsev (Katusha) @ 35sec
  17. Bert De Backer (Skil-Shimano) s.t.
  18. Fabien Bacquet (Big Mat-Auber 93) s.t.
  19. Jarl Salomein (Topsosrt Vlaanderen) s.t.
  20. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
  21. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) s.t.
  22. Renaud Dion (Bretagne-Schuller) s.t.
  23. Cédric Pineau (FDJ) s.t.
  24. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  25. Romain Lamarchand (Ag2r) s.t.

Saturday, February 5: Stage 4, Grand Prix de la Ville d'Alès (Alès - Alès), 152.4 km

  1. Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) 3hr 36min 41sec
  2. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
  3. Justin Jules (La Pomme-Marseille) s.t.
  4. Yauheni Hutarovich (FDJ) s.t.
  5. Banjamin Giraud (La Pomme-Marseille) s.t.
  6. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  7. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
  8. Fabien Bacquet (Big Mat-Auber 93) s.t.
  9. Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
  10. James Vanlandschoot (Verandas Willems) s.t.
  11. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
  12. Cyril Gautier (Europcar) s.t.
  13. Alexander Porsev (Katusha) s.t.
  14. Morgan Kneisky (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  15. Arthur Vichot (FDJ) s.t.
  16. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  17. Anthony Ravard (Ag2r) s.t.
  18. Bert De Backer (Skil-Shimano) s.t.
  19. Romain Lemarchand (Ag2r) s.t.
  20. Vladimir Gusev (Katusha) s.t.
  21. Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  22. Staf Scheirlinckx (Verandas Willems) s.t.
  23. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) s.t.
  24. Sébastien Minard (Ag2r) s.t.
  25. Alecnadre Pichot (Europcar) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Anthony Ravard (Ag2r) 14hr 39min 31sec
  2. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  3. Marco Marcato (Vacansoleil) @ 2sec
  4. Pierrick Fedrigo (FDJ) @ 8sec
  5. Cyril Gautier (Europcar) @ 13sec
  6. Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  7. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  8. Arthur Vichot (FDJ) s.t.
  9. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Yauheni Hutarovich (FDJ) @ 18sec
  11. Rein Taaramae (Cofidis) @ 19sec
  12. Vladimir Gusev (Katusha) s.t.
  13. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) @ 21sec
  14. Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) @ 24sec
  15. Yury Trofimov (Katusha) s.t.
  16. Staf Scheirlinckx (Vernadas Willems) @ 26sec
  17. Alexander Porsev (Katusha) @ 28sec
  18. Bert De Backer (Skil-Shimano) s.t.
  19. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen)s.t.
  20. Pieter Jacobs (Topsport VLaanderen) s.t.
  21. Fabien Bacquet (Big Mat-Auber 93) s.t.
  22. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
  23. Cédric Pineau (FDJ) s.t.
  24. Renaud Dion (Bretagne-Schuller) s.t.
  25. Romain Lemarchand (Ag2r) s.t.

Friday, February 4: Stage 3, St. Victor La Coste - Laudun, 148.5 km.

  1. Samuel Dumoulin (Cofidis) 3hr 27min 20sec. 40.863 km/hr average speed.
  2. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  3. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
  4. Cyril Gautier (Europcar) s.t.
  5. Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  6. Pierrick Fedrigo (FDJ) s.t.
  7. Anthony Ravard (Ag2r) s.t.
  8. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  9. Jérôme Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Arthur Vichot (FDJ) s.t.
  11. Rein Taaremaee (Cofidis) @ 6sec
  12. Vladimir Gusev (Katusha) s.t.
  13. Yuriy Trofimov (Katusha) @ 11sec
  14. Johan Lebon (Bretagne-Schuller) s.t.
  15. Mathieu Drujon (Big Mat-Auber 93) @ 14sec
  16. Jure Kosjan (Team Type 1) @ 15sec
  17. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  18. Justin Jules (La Pomme-Marseille) s.t.
  19. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) s.t.
  20. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
  21. Yauheni Hutarovich (FDJ) s.t.
  22. Anraud Coyot (Saur-Sojasun) s.t.
  23. Cédric Pineau (FDJ) s.t.
  24. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
  25. Renaud Dion (Bretagne-Schuller) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) 11hr 20min 50sec
  2. Anthony Ravard (Agwr) @ 1sec
  3. Marco Marcato (Vacansoleil) @ 8sec
  4. Pierrick Fedrigo ((FDJ) @ 10sec
  5. Cyril Gautier (Europcar) @ 13sec
  6. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  7. Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  8. Arthur Vichot (FDJ) s.t.
  9. Jérôme Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Yauheni Hutarovich (FDJ) @ 18sec
  11. Rein Taaramaee (Cofidis) @ 19sec
  12. Vladimir Gusev (Katusha) s.t.
  13. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) @ 21sec
  14. Lloyd Mondory (Ag2r) @ 24sec
  15. Yuriy Trofimov (Katusha) s.t.
  16. Staf Scheirlinckx (Verandas Willems) @ 26sec
  17. Kruopis Aidis (Landbouwkrediet) s.t.
  18. Mathieu Drujon (Big Mat-Auber 93) @ 27sec
  19. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen) @ 28sec
  20. Cédric Pineau (FDJ) s.t.
  21. Bert De Backer (Skil-Shimano) s.t.
  22. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) s.t.
  23. Alexnader Porsev (Katusha) s.t.
  24. Fabien Bacquet (Big Mat-Auber) s.t.
  25. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.

Thursday, February 2: Stage 2, Nîmes - St.Ambroix, 149.4 km

  1. Lloyd Mondory (Ag2r) 4hr 3min 38sec. 35.91 km/hr
  2. Anthony Ravard (Ag2r) s.t.
  3. Aldo Ino Ilesic (Team Type 1) s.t.
  4. Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) s.t.
  5. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
  6. Benjamin Giraud (LA Pomme-Marseille) s.t.
  7. Bert De Backer (Skil-Shimano) s.t.
  8. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
  9. Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.
  10. Bobbie Tracksel (Landbouwkrediet) s.t.
  11. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  12. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  13. Arnoud Van Groen (Verandas Willems) s.t.
  14. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
  15. Morgan Kneisky (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  16. Evaldas Siskevicius (La Pomme-Marseille) s.t.
  17. Justin Jules (La Pomme-Marseille) s.t.
  18. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen) s.t.
  19. Alexander Porsev (Katusha) s.t.
  20. Fabien Bacquet (Big Mat-Auber 93) s.t.
  21. Said Haddou (Europcar) s.t.
  22. Mathieu Drujon (Big Mat-Auber 93) s.t.
  23. Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet) s.t.
  24. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  25. Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Anthony Ravard (Ag2r) 7hr 35min 49sec
  2. Lloyd Mondory (Ag2r) @ 2sec
  3. Yauheni Hutarovich (FDJ) s.t.
  4. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) @ 8sec
  5. Aldo Ino Ilesic (Team Type 1) s.t.
  6. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) @ 9sec
  7. Sébastien Chvanal (Europcar) s.t.
  8. Staf Scheirlinckx (Verandas Willems) @ 10sec
  9. Kruopis Aidis (Landbouwkrediet) s.t.
  10. Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen) s.t.
  11. Jérémy Roy (FDJ) @ 11sec
  12. Kévin Reza (Europcar) s.t.
  13. Laszlo Bodrogi (Team Type 1) s.t.
  14. Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) @ 12sec
  15. Evaldas Siskevicius (La Pomme-Marseille) s.t.
  16. Said Haddou (Team Type 1) s.t.
  17. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen) s.t.
  18. Arnoud Van Groen (Verandas Willems)
  19. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
  20. Bert De Backer (Skil-Shimano) s.t.
  21. Alexander Porsev (Katusha) s.t.
  22. Bobbie Tracksel (Landbouwkrediet) s.t.
  23. Cédric Pineau (FDJ) s.t.
  24. Mathieu Drujon (Big Mat-Auber 93) s.t.
  25. Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet) s.t.

Wednesday, February 2: Stage 1, Beaucaire - Bellegarde, 143.5 km

  1. Yauheni Hutaovich (FDJ) 3hr 32mn 23sec. 40.540 km/hr
  2. Anthony Ravard (Ag2r) s.t.
  3. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
  4. Cédric Pineau (FDJ) s.t.
  5. Said Haddou (Europcar) s.t.
  6. Evaldas Siskevicius (La Pomme-Marseille) s.t.
  7. Stefan Van Dijk (Verandas Willems) s.t.
  8. Cyril Lemoine (Saur-Sojasun) s.t.
  9. Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen) s.t.
  11. Sébastien Chavanel (Europcar) s.t.
  12. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) s.t.
  13. Staf Scheirlinckx (Verandas Willems) s.t.
  14. Alexander Porsev (Katusha) s.t.
  15. James Vanlandschoot (Verandas Willems) s.t.
  16. Stijn Devolder (Vacansoleil) s.t.
  17. Aidis Kruopis (Landbouwkrediet) s.t.
  18. Arnoud Van Groen (Verandas Willems) s.t.
  19. Cyril Gautier (Europcar) s.t.
  20. Toms Skujins (La Pomme-Marseille) s.t.
  21. Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet) s.t.
  22. Mathieu Drujon (Big Mat-Auber 93) s.t.
  23. Aldo Ino Ilesic (Team Type 1) s.t.
  24. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  25. Guillaume Blot (Bretagne-Schuller) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Yauheni Hutarovich (FDJ)
  2. Anthony Ravard (Ag2r) @ 4sec
  3. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) @ 6sec
  4. Sébastien Chavanel (Europcar) @ 7sec
  5. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  6. Arnoud Van Groen (Verandas Willems) @ 8sec
  7. Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen) s.t.
  8. Laszlo Bodrogi (Team Type 1) @ 9sec
  9. Kévin Reza (Europcar) s.t.
  10. Cédric Pineau (FDJ) @ 10sec
  11. Said Haddou (Europcar) s.t.
  12. Evaldas Siskevicius (La Pomme-Marseille) s.t.
  13. Stefan Van Dijk (Verandas Willems) s.t.
  14. Cyril Lemoine (Saur-Sojasun) s.t.
  15. Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) s.t.
  16. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen) s.t.
  17. Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen) s.t.
  18. Staf Sheirlinckx (Verandas Willems) s.t.
  19. Alexander Porsev (Katusha) s.t.
  20. James Vanlandschoot (Verandas Willems) s.t.
  21. Stijn Devolder (Vacansoleil) s.t.
  22. Kruopis Aidis (Landbouwkrediet) s.t.
  23. Cyril Gautier (Europcar) s.t.
  24. Toms Skujins (La Pomme-Marseille) s.t.
  25. Dirk Bellemaker (Landbouwkrediet) s.t.