BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 GP de Fourmies-Le Voix du Nord (HC), France

82nd edition: Sunday, September 7

GP de Fourmies podium history | 2015 edition

Fourmies - Fourmies, 205 km

The Race: Sebastien Chavanel, along with Romain Bardet and Alexandre Pichot, went away with 16 kilometers to go but were caught. Chavanel didn't give up and escaped again, this time with Bartosz Huzarski. The pair were able to stay away until the Red Kite.

It was assumed that Lotto-Belisol would be working for André Greipel, who had just won the Brussels Cycling Classic the day before. But Greipel wasn't feeling well, so the sprinting duties were handed over to Jonas van Genechten. Genechten dutifully won the sprint, his third race win this month. Genechten noted that he was was in a good place at this time of his career. I'd say so.

Lotto-Belisol has to be happy, winning both of the weekend's big single-day races.

Complete Results:

Winner's average speed: 42.999 km/hr

1 Jonas Van Genechten LOTTO-BELISOL TEAM 4hr 46min 3sec
2 Tom Van Asbroeck TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
3 Elia Viviani CANNONDALE
4 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA
5 Benjamin Giraud TEAM LA POMME MARSEILLE 13
6 Baptiste Planckaert ROUBAIX LILLE METROPOLE
7 Yohann Gene TEAM EUROPCAR
8 Rudy Barbier ROUBAIX LILLE METROPOLE
9 Rafael Andriato NERI SOTTOLI
10 Romain Feillu BRETAGNE SECHE ENVIRONNEMENT
11 Davide Appollonio AG2R LA MONDIALE
12 Giacomo Nizzolo TREK FACTORY RACING
13 Arnaud Demare FDJ.fr
14 Borut Bozic ASTANA PRO TEAM
15 Clément Venturini COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
16 Ralf Matzka TEAM NETAPP-ENDURA
17 Niccolo Bonifazio LAMPRE-MERIDA
18 Ruslan Tleubayev ASTANA PRO TEAM
19 Romain Cardis TEAM EUROPCAR
20 Justin Jules TEAM LA POMME MARSEILLE 13
21 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
22 Tim De Troyer WANTY-GROUPE GOBERT
23 Andrea Fedi NERI SOTTOLI
24 Antonino Parrinello ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA
25 Domingos Goncalves TEAM LA POMME MARSEILLE 13
26 Jérôme Baugnies WANTY-GROUPE GOBERT
27 Florian Senechal COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
28 Christophe Laporte COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
29 Andrea Palini LAMPRE-MERIDA
30 Anthony Turgis COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
31 Leonardo Duque COLOMBIA
32 Cyril Lemoine COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
33 David Boucher FDJ.fr
34 Michel Kreder WANTY-GROUPE GOBERT
35 Michel Koch CANNONDALE
36 Pieter Van Speybrouck TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
37 Adrien Petit COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
38 Simone Ponzi NERI SOTTOLI
39 Robert Van Hummel Kenny ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA
40 Romain Guillemois TEAM EUROPCAR
41 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
42 Mickaël Delage FDJ.fr
43 Angelo Tulik TEAM EUROPCAR
44 Tiesj Benoot LOTTO-BELISOL TEAM
45 José Goncalves TEAM LA POMME MARSEILLE 13
46 Giovanni Bernaudeau TEAM EUROPCAR
47 Cesare Benedetti TEAM NETAPP-ENDURA @ 7 seconds
48 Marcel Sieberg LOTTO-BELISOL TEAM
49 Samuel Dumoulin AG2R LA MONDIALE 0:00:08
50 Clement Saint Martin TEAM LA POMME MARSEILLE 13
51 Rémy Di Gregorio TEAM LA POMME MARSEILLE 13
52 Arnaud Gerard BRETAGNE SECHE ENVIRONNEMENT
53 Luca Wackermann LAMPRE-MERIDA
54 Sander Helven TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
55 Andriy Grivko ASTANA PRO TEAM
56 Morgan Lamoisson TEAM EUROPCAR
57 Jean-Marc Bideau BRETAGNE SECHE ENVIRONNEMENT
58 Maxime Daniel AG2R LA MONDIALE
59 Christophe Laborie BRETAGNE SECHE ENVIRONNEMENT
60 Calvin Watson TREK FACTORY RACING
61 Thomas Degand WANTY-GROUPE GOBERT
62 Fabio Duarte COLOMBIA
63 Jérémy Roy FDJ.fr
64 Arman Kamyshev ASTANA PRO TEAM
65 Francesco Failli NERI SOTTOLI
66 Mauro Finetto NERI SOTTOLI
67 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA
68 Luca Dodi LAMPRE-MERIDA
69 Fabrice Jeandesboz TEAM EUROPCAR
70 Fabio Taborre NERI SOTTOLI
71 Tiziano Dall'Antonia ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA
72 Florian Guillou BRETAGNE SECHE ENVIRONNEMENT
73 Emanuele Sella ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA
74 Bartosz Huzarski TEAM NETAPP-ENDURA
75 Lars Bak LOTTO-BELISOL TEAM
76 Alo Jakin BIG MAT AUBER 93
77 Gediminas Bagdonas AG2R LA MONDIALE
78 Maxime Vantomme ROUBAIX LILLE METROPOLE
79 Sébastien Chavanel FDJ.fr
80 Kristijan Koren CANNONDALE
81 Kevin Van Melsen WANTY-GROUPE GOBERT 0:00:19
82 Yoann Paillot TEAM LA POMME MARSEILLE 13
83 David Menut BIG MAT AUBER 93
84 Stéphane Rossetto BIG MAT AUBER 93
85 Maxime Renault BIG MAT AUBER 93
86 Francesco Gavazzi ASTANA PRO TEAM 0:00:21
87 Laurent Didier TREK FACTORY RACING
88 Sébastien Minard AG2R LA MONDIALE
89 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
90 Andreas Schillinger TEAM NETAPP-ENDURA
91 Romain Bardet AG2R LA MONDIALE
92 Tony Gallopin LOTTO-BELISOL TEAM
93 Rudy Kowalski ROUBAIX LILLE METROPOLE
94 Nico Sijmens WANTY-GROUPE GOBERT
95 Steven Tronet BIG MAT AUBER 93
96 Matteo Montaguti AG2R LA MONDIALE
97 Francis Mourey FDJ.fr
98 Alan Marangoni CANNONDALE
99 Fabio Sabatini CANNONDALE
100 Grégoire Tarride TEAM LA POMME MARSEILLE 13
101 Julien Simon COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
102 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI 0:00:35
103 André Greipel LOTTO-BELISOL TEAM 0:00:37
104 Danny Van Poppel TREK FACTORY RACING
105 Markel Irizar TREK FACTORY RACING 0:00:57
106 Jarlinson Pantano COLOMBIA 0:01:10
107 Anthony Delaplace BRETAGNE SECHE ENVIRONNEMENT
108 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
109 Fumiyuki Beppu TREK FACTORY RACING
110 Lieuwe Westra ASTANA PRO TEAM 0:01:16
111 Gregory Rast TREK FACTORY RACING 0:01:32
112 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA 0:02:33
113 Alexander Krieger TEAM NETAPP-ENDURA 0:03:11
114 Anthony Geslin FDJ.fr 0:03:24
115 Edward Diaz Cardenas COLOMBIA
116 Quentin Jauregui ROUBAIX LILLE METROPOLE
117 Julien Fouchard COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
118 Moreno Moser CANNONDALE
119 Timothy Dupont ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:05:24
120 Kenny De Haes LOTTO-BELISOL TEAM
121 Yannis Yssaad BIG MAT AUBER 93
122 Brice Feillu BRETAGNE SECHE ENVIRONNEMENT
123 Wesley Kreder WANTY-GROUPE GOBERT
124 Kevin Seeldrayers WANTY-GROUPE GOBERT
125 Erick Rowsell TEAM NETAPP-ENDURA
126 Jean-Marc Marino CANNONDALE 0:05:02