BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 GP Canton Aargau (HC), Switzerland

51st edition: Thursday, June 12, 2014

GP Canton Aargau podium history | 2015 edition

The Race: Until the 51st edition of the GP Canton Aargau, Giant-Shimano rider Simon Geschke hadn't won a race since 2011. Geschke broke the drought when he outsprinted the 24 riders who had established themselves as the lead group during the 15 circuits of the Swiss town of Gippengen.

The Tour of Switzerland starts Saturday, June 14.

Complete Results:

132 starters, 84 classified finishers.

181.5 km raced at an average speed of 40.148 km/hr

1 Simon Geschke Team Giant-Shimano 4hr 31min 14.6sec
2 Silvan Dillier BMC Racing Team
3 Jérome Baugnies Wanty Group - Gobert
4 Danny Van Poopel Trek Factory Racing
5 Michael Albasini Orica GreenEdge
6 Philippe Gilbert BMC Racing Team
7 Paul Voss Team Netapp - Endura
8 Francesco Gavazzi Astana Pro Team
9 Sergei Chernetski Katusha Team
10 Alexander Kolobnev Katusha Team
11 Zico Waeytens Topsport Vlaanderen - Baloise
12 Jonathan Fumeaux IAM Cycling
13 Martin Elmiger IAM Cycling
14 Georg Preidler Team Giant-Shimano
15 Juan Esteban Arango  Colombia
16 Edwar Fabian Diaz  Colombia
17 Julien Berard Ag2r la Mondiale
18 Valerio Agnoli Astana Pro Team
19 Thomas Degand Wanty Group - Gobert
20 Sergio Pardilla MTN - Qhubeka
21 André Cardoso Garmin - Sharp
22 Michael Schär BMC Racing Team
23 Benjamin King Garmin - Sharp
24 Rafael Valls Ferri Lampre - Merida
25 Kevin Seeldrayers Wanty Group - Gobert @ 5.1 seconds
26 Fabio Andres Duarte Colombia
27 Rui Alberto Faria Da Costa Lampre - Merida +0:10.1
28 Samuel Sanchez BMC Racing Team
29 Simon Yates Orica GreenEdge +0:13.9
30 Boy Van Poopel Trek Factory Racing +0:23.2
31 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Venezuela
32 Thomas Sprengers Topsport Vlaanderen - Baloise
33 Patrick Schelling IAM Cycling
34 Eliot Lietaer Topsport Vlaanderen - Baloise
35 Nino Schurter Orica GreenEdge
36 Louis Meintjes MTN - Qhubeka
37 Francis De Greef Wanty Group - Gobert
38 Daniel Teklehaimanot MTN - Qhubeka
39 Esteban Chavez Orica GreenEdge
40 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela +1:52.2
41 Fabian Lienhard Swiss National Team +1:57.2
42 Johan Vansummeren Garmin - Sharp
43 Nathan Brown Garmin - Sharp
44 Tom-Jelte Slagter Garmin - Sharp
45 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Baloise
46 Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen - Baloise
47 Marcel Aregger IAM Cycling
48 Andreas Schillinger Team Netapp - Endura
49 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela
50 Alexander Kristoff Katusha Team
51 Mattia Cattaneo Lampre - Merida
52 Alessio Taliani Androni Giocattoli - Venezuela
53 Sacha Modolo Lampre - Merida
54 Simon Pellaud Swiss National Team +2:36.3
55 Simon Zahner Swiss National Team
56 Preben Van Hecke Topsport Vlaanderen - Baloise +3:05.6
57 Frederik Veuchelen Wanty Group - Gobert
58 Jeffry Johan Romero Corredor  Colombia
59 Cadel Evans BMC Racing Team
60 Zakkari Dempster Team Netapp - Endura
61 Cameron Meyer Orica GreenEdge
62 Mirco Saggiorato Swiss National Team
63 Samuel Bennett Team Netapp - Endura
64 Laurens De Vreese Wanty Group - Gobert
65 Axel Domont Ag2r la Mondiale +3:42.5
66 Davide Appollonio Ag2r la Mondiale
67 Martin Kohler BMC Racing Team
68 Edward Theuns Topsport Vlaanderen - Baloise
69 Lawrence Warbasse BMC Racing Team
70 Steve Chainel Ag2r la Mondiale
71 Alexandr Porsev Katusha Team +4:43.2
72 Matthew Busche Trek Factory Racing
73 Nelson Santos Simoes  Lampre - Merida
74 Simon Clarke Orica GreenEdge
75 Roger Kluge IAM Cycling +6:47.7
76 Gediminas Bagdonas Ag2r la Mondiale +7:42.6
77 Tom Bohli Swiss National Team
78 Thery Schir Swiss National Team
79 Lukas Spengler Swiss National Team
80 Jonathan Felipe Paredes  Colombia
81 Lawson Craddock Team Giant-Shimano
82 Jay Thomson MTN - Qhubeka +11:13.0
83 Lloyd Mondory Ag2r la Mondiale
84 Mitch Docker Orica GreenEdge +15:43.8