BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2011 Vatenfall Cyclassics (World Tour)

16th edition: Sunday, August 21, 2011

Vatenfall Cyclassics podium history | 2010 edition | 2012 edition

Hamburg, Germany, 217 km / 44.951 km/hr
161 starters / 145 classified finishers

Edvald Boasson Hagen

Winner Edvald Boasson Hagen racing in stage 17 of the 2011 Tour de France

Complete Results:

1 Edvald Boasson Hagen (Sky) 4hr 49min 40sec
2 Gerald Ciolek (Quick Step) s.t.
3 Borut Bozic (Vacansoleil-DCM) s.t.
4 Simone Ponzi (Liquigas-Cannondale) s.t.
5 José Joaquin Rojas (Movistar) s.t.
6 Jürgen Roelandts (Omega Pharma-Lotto) s.t.
7 Simon Clarke (Astana) s.t.
8 Manuel Antonio Cardoso (Radio Shack) s.t.
9 Grega Bole (Lampre-ISD) s.t.
10 Michel Kreder (Garmin-Cervelo) s.t.
11 Lars Boom (Rabobank) s.t.
12 Mitchell Docker (Skil-Shimano) s.t.
13 Mickaël Chérel (Ag2r-La Mondiale) s.t.
14 Alexander Kristoff (BMC) s.t.
15 Fabian Wegmann (Leopard-Trek) s.t.
16 Rinaldo Nocentini (Ag2r-La Mondiale) s.t.
17 Luke Roberts (Saxo Bank-Sungard) s.t.
18 Marek Rutkiewicz (CCC Polsat-Polkowice) s.t.
19 Assan Bazayev (Astana) s.t.
20 Daryl Impey (Team Netapp) s.t.
21 Bram Tankink (Rabobank) s.t.
22 Luis Pasamontes (Movistar) s.t.
23 Gorazd Stangelj (Astana) s.t.
24 Cesare Benedetti (Team Netapp) s.t.
25 Vladimir Gusev (Katusha) s.t.
26 Matthieu Sprick (Skil-Shimano) s.t.
27 Marcel Sieberg (Omega Pharma-Lotto) s.t.
28 Dries Devenyns (Quick Step) s.t.
29 Bartosz Huzarski (Team Netapp) s.t.
30 Baden Cooke (Saxo Bank-Sungard) s.t.
31 Geraint Howell Thomas (Sky) s.t.
32 Maxime Vantomme (Katusha) s.t.
33 Daniele Pietropolli (Lampre-ISD) s.t.
34 Zdenek Stybar (Quick Step) s.t.
35 Andreas Stauff (Quick Step) s.t.
36 Marco Marcato (Vacansoleil-DCM) @ 31sec
37 Björn Leukemans (Vacansoleil-DCM) @ 40sec
38 Maarten Tjallingii (Rabobank) @ 44sec
39 Christian Knees (Sky) @ 46sec
40 Juan Antonio Flecha (Sky) @ 47sec
41 Enrique Sanz Unzue (Movistar) @ 48sec
42 Denis Galimzyanov (Katusha) s.t.
43 Michael Matthews (Rabobank) s.t.
44 Romain Lemarchand (Ag2r-La Mondiale) s.t.
45 Robin Chaigneau (Skil-Shimano) s.t.
46 Guillaume Van Keirsbulck (Quick Step) s.t.
47 Robert Hunter (Radio Shack) s.t.
48 Jos Van Emden (Rabobank) @ 49sec
49 Rui Alberto Faria (Movistar) s.t.
50 Robbie McEwen (Radio Shack) @ 50sec
51 Ruben Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
52 Simon Zahner (BMC) s.t.
53 Alan Perez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
54 Francesco Chicchi (Quick Step) s.t.
55 Jan Ghyselinck (HTC-High Road) s.t.
56 Niki Terpstra (Quick Step) s.t.
57 Iban Velasco (Euskaltel - Euskadi) s.t.
58 Rubén Plaza (Movistar) @ 51sec
59 Linus Gerdemann (Leopard-Trek) s.t.
60 John Murphy (BMC) s.t.
61 Jacopo Guarnieri (Liquigas-Cannondale) s.t.
62 Stephen Cummings (Sky) s.t.
63 Yannick Eijssen (BMC) @ 52sec
64 Kasper Klostergård Larsen (Saxo Bank-Sungard) s.t.
65 Thor Hushovd (Garmin-Cervelo) s.t.
66 David Loosli (Lampre-ISD) s.t.
67 Roger Kluge (Skil-Shimano) s.t.
68 Grégory Rast (Radio Shack) @ 53sec
69 Michael Barry (Sky) s.t.
70 Michael Schär (BMC) s.t.
71 Martin Elmiger (Ag2r-La Mondiale) s.t.
72 Kristijan Koren (Liquigas-Cannondale) s.t.
73 Mathew Hayman (Sky) s.t.
74 Alessandro Vanotti (Liquigas-Cannondale) s.t.
75 Andreas Dietziker (Team Netapp) @ 54sec
76 David Tanner (Saxo Bank-Sungard) s.t.
77 David Millar (Garmin-Cervelo) s.t.
78 Jacek Tadeusz Morajko (CCC Polsat-Polkowice) s.t.
79 Sergey Renev (Astana) s.t.
80 Thomas Damuseau (Skil-Shimano) @ 55sec
81 Yann Huguet (Skil-Shimano) s.t.
82 André Greipel (Omega Pharma-Lotto) s.t.
83 Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto) s.t.
84 Danilo Wyss (BMC) s.t.
85 Matteo Trentin (Quick Step) s.t.
86 Nikolay Trusov (Katusha) s.t.
87 Amaël Moinard (BMC) @ 1min 53sec
88 Adriano Malori (Lampre-ISD) @ 2min 7sec
89 Matteo Bono (Lampre-ISD) @ 2min 21sec
90 Pavel Brutt (Katusha) @ 2min 36sec
91 Vladimir Isaychev (Katusha) @ 2min 43sec
92 Peter Kennaugh (Sky) @ 2min 50sec
93 Alex Rasmussen (HTC-High Road) @ 2min 52sec
94 Frantisek Rabon (HTC-High Road) s.t.
95 Alfredo Balloni (Lampre-ISD) @ 2min 53sec
96 Kamil Zielinski (CCC Polsat-Polkowice) s.t.
97 Mateusz Taciak (CCC Polsat-Polkowice) s.t.
98 Mariusz Witecki (CCC Polsat-Polkowice) s.t.
99 Graeme Allen Brown (Rabobank) @ 2min 54sec
100 Rick Flens (Rabobank) s.t.
101 William Clarke (Leopard-Trek) s.t.
102 Stijn Vandenbergh (Katusha) s.t.
103 Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto) s.t.
104 Han Feng (Skil-Shimano) @ 2min 55sec
105 Manuele Boaro (Saxo Bank-Sungard) @ 4min 31sec
106 Gatis Smukulis (HTC-High Road) s.t.
107 Fabio Sabatini (Liquigas-Cannondale) s.t.
108 Timon Seubert (Team Netapp) @ 4min 32sec
109 Matteo Tosatto (Saxo Bank-Sungard) s.t.
110 Maxim Gourov (Astana) @ 4min 33sec
111 Fumiyuki Beppu (Radio Shack) s.t.
112 Valentin Iglinskiy (Astana) s.t.
113 Mark Renshaw (HTC-High Road) s.t.
114 Sébastien Hinault (Ag2r-La Mondiale) s.t.
115 Steve Morabito (BMC) @ 4min 34sec
116 Dmitri Fofonov (Astana) s.t.
117 Yuriy Krivtsov (Ag2r-La Mondiale) @ 6min 0sec
118 Leopold König (Team Netapp) @ 7min27sec
119 Andreas Schillinger (Team Netapp) @ 8min 34sec
120 Klaas Lodewyck (Omega Pharma-Lotto) @ 9min 8sec
121 Matthew Wilson (Garmin-Cervelo) @ 9min 24sec
122 Lars Ytting Bak (HTC-High Road) @ 9min41sec
123 Julian Dean (Garmin-Cervelo) s.t.
124 Roger Hammond (Garmin-Cervelo) @ 9min 42sec
125 Frederik Veuchelen (Vacansoleil-DCM) s.t.
126 Marcello Pavarin (Vacansoleil-DCM) s.t.
127 Jose Ivan Gutierrez (Movistar) s.t.
128 Paolo Longo Borghini (Liquigas-Cannondale) @ 9min 43sec
129 Tiziano Dall'Antonia (Liquigas-Cannondale) s.t.
130 Koldo Fernandez (Euskaltel - Euskadi) s.t.
131 Francisco José Ventoso (Movistar) s.t.
132 Gorka Izagirre (Euskaltel - Euskadi) s.t.
133 Vitaliy Buts (Lampre-ISD) s.t.
134 Lucas Sebastian Haedo (Saxo Bank-Sungard) @ 9min 44sec
135 Dominik Klemme (Leopard-Trek) s.t.
136 Jesús Herrada (Movistar) @ 9min 56sec
137 Brett Lancaster (Garmin-Cervelo) @ 10min 2sec
138 Martin Pedersen (Leopard-Trek) @ 10min 8sec
139 Jan Barta (Team Netapp) s.t.
140 Tom Stamsnijder (Leopard-Trek) @ 10min 9sec
141 Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM) s.t.
142 Wouter Mol (Vacansoleil-DCM) @ 17min 23sec
143 Bartlomiej Matysiak (CCC Polsat-Polkowice) @ 21min 0sec
144 Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale) @ 22min 48sec
145 Francisco Javier Aramendia (Euskaltel - Euskadi) @ 23min 42sec