BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2008 Vattenfall Cyclassics (Pro Tour)

13th edition: Sunday, September 7, 2008

Vatenfall Cyclassics podium history | 2007 edition | 2009 edition

Hamburg, Germany: 213.7 km / 46.161 km/hr
157 starters / 97 classified finishers

Robbie McEwen

Robbie McEwen wins 2008 Vattenfall Cyclassics

The Race: There were several determined breaks, starting with a large one that escaped early in the race. Team Columbia was especially active in bringing the escapees back. Team Quick Step lead out the sprint but Robbie McEwen was the day's fastest rider.

Complete Results:

1 Robbie McEwen (Silence-Lotto) 4hr 37min 46sec
2 Mark Renshaw (Crédit Agricole) s.t.
3 Allan Davis (Quick Step) s.t.
4 Murilo Antonio Fischer (Liquigas) s.t.
5 José Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
6 Peter Wrolich (Gerolsteiner) s.t.
7 William Bonnet (Crédit Agricole) s.t.
8 Mirco Lorenzetto (Lampre-Fondital) s.t.
9 Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
10 Fabian Wegmann (Gerolsteiner) s.t.
11 Peter Velits (Milram) s.t.
12 Frank Høj (Cofidis) s.t.
13 Piet Rooijakkers (Skil-Shimano) s.t.
14 Gerald Ciolek (Team Columbia) s.t.
15 Daniel Musiol (Volksbank-Corratec) s.t.
16 Fumiyuki Beppu (Skil-Shimano) s.t.
17 Marcus Ljungqvist (CSC-Saxo Bank) s.t.
18 Yoann Offredo (La Française des Jeux) s.t.
19 Mickaël Chérel (La Française des Jeux) s.t.
20 Josep Jufre Pou (Scott) s.t.
21 Juan Jose Oroz (Euskaltel-Euskadi) s.t.
22 David Loosli (Lampre-Fondital) s.t.
23 Frédéric Guesdon (La Française des Jeux) s.t.
24 Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
25 Philip Deignan (AG2R-La Mondiale) s.t.
26 Bram Tankink (Rabobank) s.t.
27 Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) s.t.
28 David Canada (Scott) s.t.
29 Aaron Kemps (Astana) s.t.
30 Grégory Rast (Astana) s.t.
31 Sergey Ivanov (Astana) s.t.
32 Lars Ytting Bak (CSC-Saxo Bank) s.t.
33 Manuele Mori (Scott) s.t.
34 Christian Knees (Milram) s.t.
35 Haimar Zubeldia (Euskaltel-Euskadi) s.t.
36 Tanel Kangert (AG2R-La Mondiale) s.t.
37 Koen De Kort (Astana) s.t.
38 Francisco Perez (Caisse d'Epargne) s.t.
39 Markel Irizar (Euskaltel-Euskadi) s.t.
40 Alexandre Botcharov (Crédit Agricole) s.t.
41 Jean-Eudes Demaret (Cofidis) s.t.
42 Gustav Erik Larsson (CSC-Saxo Bank) s.t.
43 Rubens Bertogliati (Scott) s.t.
44 Frederik Willems (Liquigas) s.t.
45 Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) s.t.
46 Chris Horner (Astana) s.t.
47 Alessandro Proni (Quick Step) s.t.
48 Mario Aerts (Silence-Lotto) s.t.
49 Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
50 Leonardo Bertagnolli (Liquigas) s.t.
51 Luis León Sánchez (Caisse d'Epargne) s.t.
52 Steven De Jongh (Quick Step) s.t.
53 Rigoberto Uran Uran (Caisse d'Epargne) @ 21sec
54 Giovanni Visconti (Quick Step) @ 30sec
55 Franck Renier (Bouygues Télécom) @ 2min 17sec
56 Jens Voigt (CSC-Saxo Bank) s.t.
57 Graeme Allen Brown (Rabobank) s.t.
58 Sébastien Rosseler (Quick Step) s.t.
59 Jon Bru Pascal (Euskaltel-Euskadi) s.t.
60 Laurent Mangel (AG2R-La Mondiale) s.t.
61 Joost Posthuma (Rabobank) s.t.
62 Bert Grabsch (Team Columbia) s.t.
63 Matthieu Sprick (Bouygues Télécom) s.t.
64 Christophe Mengin (La Française des Jeux) s.t.
65 Mauro Da Dalto (Liquigas) s.t.
66 Johannes Frohlinger (Gerolsteiner) s.t.
67 Tom Leezer (Rabobank) s.t.
68 Marco Velo (Milram) s.t.
69 Sebastian Langeveld (Rabobank) s.t.
70 Luciano Pagliarini (Scott) @ 6min 54sec
71 Ermanno Capelli (Scott) s.t.
72 Aliaksander Kuschynski (Liquigas) s.t.
73 Mathieu Claude (Bouygues Telecom) s.t.
74 Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
75 Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.
76 Linus Gerdemann (Columbia) s.t.
77 Olaf Pollack (Volksbank-Corratec) s.t.
78 David Lopez (Caisse d'Epargne) s.t.
79 Ralf Grabsch (Milram) s.t.
80 Inaki Isasi (Euskaltel-Euskadi) s.t.
81 Kjell Carlstrom (Liquigas) s.t.
82 Jonathan  Hivert (Credit Agricole) s.t.
83 Ignatas Konovalovas (Credit Agricole) s.t.
84 Rene Haselbacher (Astana) s.t.
85 Jos van Emden (Rabobank) s.t.
86 Thomas Fothen (Gerolsteiner) s.t.
87 Sven Krauss (Gerolsteiner) s.t.
88 Gert Steegmans (Quick Step) s.t.
89 Wim van Huffel (Silence-Lotto) @ 9min 32sec
90 Alexandre Blain (Cofidis) s.t.
91 Pascal Hungerbuhler (Volksbank-Corratec) s.t.
92 Lasse Bochmann (CSC-Saxo Bank) s.t.
93 Harald Morscher (Volksbank-Corratec) s.t.
94 Julien Belgy (Bouygues Telecom) s.t.
95 Giovanni Bernaudeau (Bouygues Telecom) s.t.
96 David Deroo (Skil-Shimano) s.t.
97 Aitor Hernandez (Euskaltel-Euskadi) @ 11min 16sec