BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2004 HEW Cyclassics (World Cup)

9th edition: Sunday, August 1, 2004
World Cup Round 6

Vattenfall (formerly HEW) Cyclassics podium history | Race map and profile | 2003 edition | 2005 edition

250.3 km / 42.690 km/hr
179 starters / 114 classified finishers

Stuart O'Grady wins 2004 HEW Cyclclassics

Stuart O'Grady wins 2004 HEW Cyclassics

2004 HEW Cyclassics complete results:

1 Stuart O'Grady (Cofidis) 5hr 51min 39sec
2 Paolo Bettini (Quick Step-Davitamon) s.t.
3 Igor Astarloa Askasibar (Lampre-Fondital) s.t.
4 Oscar Freire Gomez (Rabobank) s.t.
5 Gerben Löwik (Chocolade Jacques-Wincor-Nixdorf) s.t.
6 Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
7 Erik Zabel (T-Mobile) s.t.
8 Fabrizio Guidi (CSC) s.t.
9 Andrej Hauptman (Lampre-Fondital) s.t.
10 Paolo Bossoni (Lampre-Fondital) s.t.
11 Erik Dekker (Rabobank) s.t.
12 Mirko Celestino (Saeco) s.t.
13 Philippe Gilbert (La Française des Jeux) s.t.
14 Matteo Tosatto (Fassa Bortolo) s.t.
15 Kim Kirchen (Fassa Bortolo) s.t.
16 Oscar Camenzind (Phonak) s.t.
17 Serhiy Honchar (De Nardi) s.t.
18 Laurent Brochard (AG2R Prévoyance) s.t.
19 Vladimir Gusev (CSC) s.t.
20 Axel Merckx (Lotto-Domo) s.t.
21 Matthieu Sprick (Brioches La Boulangère) s.t.
22 Michele Gobbi (De Nardi) s.t.
23 Danilo Di Luca (Saeco) s.t.
24 Andrey Kashechkin (Crédit Agricole) s.t.
25 Matthew White (Cofidis) s.t.
26 Volodymir Gustov (Fassa Bortolo) s.t.
27 Ruslan Ivanov (Alessio-Bianchi) s.t.
28 Sergio Barbero (Lampre-Fondital) s.t.
29 Francesco Failli (Domina Vacanze) s.t.
30 Jan Ullrich (T-Mobile) s.t.
31 Luca Paolini (Quick Step-Davitamon) s.t.
32 Danilo Hondo (Gerolsteiner) @ 9sec
33 Ronny Scholz (Gerolsteiner) @ 14sec
34 Salvatore Commesso (Saeco) @ 4min 4sec
35 Markus Zberg (Gerolsteiner) s.t.
36 Fabio Baldato (Alessio-Bianchi) s.t.
37 Jörg Ludewig (Saeco) s.t.
38 Anthony Geslin (Brioches La Boulangère) s.t.
39 Michael Barry (US Postal Service) s.t.
40 Rolf Aldag (T-Mobile) s.t.
41 Michael Skelde (Alessio-Bianchi) s.t.
42 Pablo Lastras Garcia (Illes Baléares-Banesto) s.t.
43 Karsten Kroon (Rabobank) s.t.
44 Enrico Poitschke (Wiesenhof) s.t.
45 Mikhail Timochine (Landbouwkrediet-Colnago) s.t.
46 Cédric Vasseur (Cofidis) s.t.
47 Rafael Nuritdinov (De Nardi) s.t.
48 Roberto Petito (Fassa Bortolo) s.t.
49 Nick Nuyens (Quick Step-Davitamon) s.t.
50 Unai Yus Querejeta (Brioches La Boulangère) s.t.
51 Juan Antonio Flecha (Fassa Bortolo) s.t.
52 Guennadi Mikhailov (US Postal Service) s.t.
53 Christophe Mengin (La Française des Jeux) s.t.
54 Gianluca Bortolami (Lampre-Fondital) s.t.
55 Thierry Marichal (Lotto-Domo) @ 4min 9sec
56 Filippo Pozzato (Fassa Bortolo) @ 4min 11sec
57 Michele Bartoli (CSC) s.t.
58 Sergey Ivanov (T-Mobile) @ 7min 23sec
59 Steven De Jongh (Rabobank) s.t.
60 Sebastian Siedler (Wiesenhof) s.t.
61 Mathew Hayman (Rabobank) s.t.
62 Murilo Antonio Fischer (Domina Vacanze) s.t.
63 Martin Derganc (Domina Vacanze) s.t.
64 Christian Knees (Wiesenhof) s.t.
65 Alexandre Bazhenov (Domina Vacanze) s.t.
66 Aart Vierhouten (Lotto-Domo) s.t.
67 Matej Jurco (De Nardi) s.t.
68 Michael Albasini (Phonak) s.t.
69 Vicente Reynès (Illes Baléares-Banesto) s.t.
70 Erki Pütsep (AG2R Prévoyance) s.t.
71 Alessandro Ballan (Lampre-Fondital) s.t.
72 Maryan Hary (Brioches La Boulangère) s.t.
73 Marco Serpellini (Gerolsteiner) s.t.
74 Max Van Heeswijk (US Postal Service) s.t.
75 Frank Høj (CSC) s.t.
76 Benoît Joachim (US Postal Service) s.t.
77 Geoffroy Lequatre (Crédit Agricole) s.t.
78 Stéphane Berges (AG2R Prévoyance) s.t.
79 Martin Elmiger (Phonak) s.t.
80 Frédéric Guesdon (La Française des Jeux) s.t.
81 Christophe Agnolutto (AG2R Prévoyance) s.t.
82 Lilian Jégou (Crédit Agricole) s.t.
83 Antonio Colom (Illes Baléares-Banesto) s.t.
84 Nicolas Portal (AG2R Prévoyance) s.t.
85 Fabian Cancellara (Fassa Bortolo) s.t.
86 Kevin Hulsmans (Quick Step-Davitamon) s.t.
87 Peter Van Petegem (Lotto-Domo) s.t.
88 Tom Boonen (Quick Step-Davitamon) s.t.
89 Cristian Moreni (Alessio-Bianchi) s.t.
90 Ellis Rastelli (Alessio-Bianchi) s.t.
91 Mark Scanlon (AG2R Prévoyance) s.t.
92 Tristan Hoffman (CSC) s.t.
93 Carlos Da Cruz (La Française des Jeux) s.t.
94 Grégory Rast (Phonak) s.t.
95 Andreas Klöden (T-Mobile) s.t.
96 Stefano Zanini (Quick Step-Davitamon) s.t.
97 Thor Hushovd (Crédit Agricole) s.t.
98 Uros Murn (Phonak) s.t.
99 Alessandro Spezialetti (Saeco) @ 11min 40sec
100 Unai Osa (Illes Baléares-Banesto) s.t.
101 Thomas Bruun Eriksen (CSC) s.t.
102 Rony Martias (Brioches La Boulangère) s.t.
103 Ralf Grabsch (Wiesenhof) s.t.
104 Marzio Bruseghin (Fassa Bortolo) s.t.
105 Chris Peers (Chocolade Jacques-Wincor-Nixdorf) s.t.
106 Janek Tombak (Cofidis) s.t.
107 Alessandro Vanotti (De Nardi) s.t.
108 Julian Dean (Crédit Agricole) s.t.
109 Roy Sentjens (Rabobank) s.t.
110 Geert Van Bondt (Landbouwkrediet-Colnago) s.t.
111 Ludovic Capelle (Landbouwkrediet-Colnago) s.t.
112 Tom Steels (Landbouwkrediet-Colnago) s.t.
113 Jimmy Casper (Cofidis) @ 16min 59sec
114 Yuri Metlushenko (Landbouwkrediet-Colnago) s.t.

World Cup Standings after HEW Cyclassics:

1. Davide Rebellin 232 Points
2. Paolo Bettini 168
3. Oscar Freire 167
4. Stuart O'Grady 150
5. Michael Boogerd 146
6. Steffen Wesemann 131
7. Erik Dekker 130
8. Erik Zabel 108
9. Magnus Backstedt 100
10. Peter Van Petegem 95

Race map and profile: