BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2004 Clásica de San Sebastián (World Cup), Spain

Complete Results: Saturday, August 7, 2004

Classica San Sebastian podium history | 2003 edition | 2005 edition

Saturday, August 7. World Cup Round 7, 227 Km.

The route

San Sebastian

Miguel Angel Martin Perdiguero is the fastest of his small break. Sirotti photo 

Complete Results:

188 starters, 139 classified finshers

227 kilometers raced at an average speed of 42.751 km/hr

1 Miguel Angel Martin Perdiguero  Saunier Duval-Prodir 5hr 18min 35sec
2 Paolo Bettini  Quick Step-Davitamon s.t.
3 Davide Rebellin  Gerolsteiner s.t.
4 Marcos Antonio Serrano Liberty Seguros -Würth Team s.t.
5 José Alberto Martinez Relax-Bodysol s.t.
6 Ivan Basso  Team CSC @ 6sec
7 Georg Totschnig  Gerolsteiner s.t.
8 Rik Verbrugghe  Lotto-Domo 1'19"
9 Constantino Zaballa Saunier Duval-Prodir 1'35"
10 Markus Zberg  Gerolsteiner 1'39"
11 Oscar Freire Gomez  Rabobank s.t.
12 Igor Astarloa Lampre-Fondital s.t.
13 Juan Antonio Flecha Fassa Bortolo s.t.
14 Cristian Moreni  Alessio-Bianchi s.t.
15 Xavier Florencio  Relax-Bodysol s.t.
16 Tadej Valjavec  Phonak Hearing Systems s.t.
17 Richard Virenque  Quick Step-Davitamon s.t.
18 Mirko Celestino  Team Saeco s.t.
19 Erik Dekker  Rabobank s.t.
20 Stefano Garzelli  Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie s.t.
21 Damiano Cunego  Team Saeco s.t.
22 Bobby Julich  Team CSC s.t.
23 Carlos Garcia Comunidad Valenciana-Kelme s.t.
24 David Herrero Costa De Almeria-Paternina s.t.
25 Filippo Simeoni  Domina Vacanze s.t.
26 Christophe Oriol  Ag2r Prévoyance s.t.
27 Axel Merckx  Lotto-Domo s.t.
28 Giampaolo Caruso  Liberty Seguros-Würth Team s.t.
29 Volodymir Gustov  Fassa Bortolo s.t.
30 Joaquim Rodríguez  Saunier Duval-Prodir s.t.
31 Benjamin Noval US Postal Service Presented 4'28"
32 Gianluca Sironi  Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie 5'24"
33 José Vicente Garcia Illes Baléares-Banesto s.t.
34 Fränk Schleck  Team CSC s.t.
35 Cédric Vasseur  Cofidis s.t.
36 Joaquim Lopez Costa De Almeria-Paternina s.t.
37 Paolo Bossoni  Lampre-Fondital s.t.
38 Gianni Faresin  Gerolsteiner s.t.
39 Oscar Camenzind  Phonak Hearing Systems s.t.
40 Francisco 'Patxi' Vila  Lampre-Fondital s.t.
41 Jose Ivan Gutierrez Illes Baléares-Banesto s.t.
42 Pedro Arreitunandia Café Baqué s.t.
43 David Lopez Garcia  Café Baqué s.t.
44 Johan Tschopp  Phonak Hearing Systems s.t.
45 Rubén Plaza Molina  Comunidad Valenciana-Kelme s.t.
46 Serge Baguet  Lotto-Domo s.t.
47 Marco Fertonani  Phonak Hearing Systems s.t.
48 Allan Davis  Liberty Seguros-Würth Team s.t.
49 Juan Carlos Dominguez Saunier Duval-Prodir s.t.
50 José Antonio Pecharroman Quick Step-Davitamon s.t.
51 Patrik Sinkewitz  Quick Step-Davitamon s.t.
52 José Daniel Rincón US Postal Service s.t.
53 Stéphane Goubert  Ag2r Prévoyance s.t.
54 Guido Trentin  Cofidis s.t.
55 David Moncoutie  Cofidis s.t.
56 George Hincapie  US Postal Service s.t.
57 José Bento Azevedo US Postal Service s.t.
58 Danilo Di Luca  Team Saeco s.t.
59 Evgeni Petrov  Team Saeco s.t.
60 Aitor Gonzalez   Fassa Bortolo s.t.
61 Alejandro Valverde  Comunidad Valenciana-Kelme s.t.
62 Leonardo Piepoli  Saunier Duval-Prodir s.t.
63 Erik Zabel  T-Mobile Team 9'33"
64 Josep Jufre Pou  Relax-Bodysol s.t.
65 Marzio Bruseghin  Fassa Bortolo s.t.
66 Levi Leipheimer  Rabobank s.t.
67 Laurent Brochard  Ag2r Prévoyance s.t.
68 Pavel Tonkov  Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie s.t.
69 Scott Sunderland  Alessio-Bianchi s.t.
70 Daniele Nardello  T-Mobile Team s.t.
71 Daniel Schnider  Phonak Hearing Systems s.t.
72 Yuriy Krivtsov  Ag2r Prévoyance s.t.
73 Michael Boogerd  Rabobank s.t.
74 Patrick Calcagni  Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie s.t.
75 Michael Rasmussen  Rabobank s.t.
76 Denis Menchov  Illes Baléares-Banesto s.t.
77 Vladimir Karpets  Illes Baléares-Banesto s.t.
78 Juan Manuel Fuentes Team Saeco s.t.
79 Luca Paolini  Quick Step-Davitamon s.t.
80 Íñigo Chaurreau Ag2r Prévoyance 11'14"
81 Sergey Ivanov  T-Mobile Team s.t.
82 Roberto Sgambelluri  Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie s.t.
83 Gonzalo Bayarri Esteve  Phonak Hearing Systems s.t.
84 Andrea Noe  Alessio-Bianchi s.t.
85 José Luis Rebollo Aguado  Relax-Bodysol s.t.
86 Alessandro Bertolini  Alessio-Bianchi s.t.
87 Fabian Wegmann  Gerolsteiner s.t.
88 Gorazd Stangelj  Team Saeco s.t.
89 Mikel Elgezabal Fernandez  Costa De Almeria-Paternina s.t.
90 Bert Roesems  Relax-Bodysol s.t.
91 Daniel Atienza Urendez  Cofidis s.t.
92 Andrej Hauptman  Lampre-Fondital s.t.
93 Vladimir Miholjevic  Alessio-Bianchi s.t.
94 Francisco Palacios Café Baqué s.t.
95 Egoi Martinez Euskaltel-Euskadi s.t.
96 Massimiliano Gentili  Domina Vacanze s.t.
97 Gorka Gonzalez   Euskaltel-Euskadi s.t.
98 Pedro Horrillo Muñoz  Quick Step-Davitamon s.t.
99 Nacor Burgos Rojo  Relax-Bodysol s.t.
100 Mikel Astarloza Chaurreau  Ag2r Prévoyance s.t.
101 Alexandr Kolobnev  Domina Vacanze s.t.
102 Moises Dueñas Nevado  Relax-Bodysol s.t.
103 Luis Perez Rodriguez  Cofidis s.t.
104 Haimar Zubeldia Aguirre  Euskaltel-Euskadi s.t.
105 David Latasa Lasa  Comunidad Valenciana-Kelme s.t.
106 Ronny Scholz  Gerolsteiner s.t.
107 Pietro Caucchioli  Alessio-Bianchi s.t.
108 Michele Scotto Lampre-Fondital s.t.
109 Jonathan Gonzalez Rios  Costa De Almeria-Paternina s.t.
110 Mauro Gerosa  Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie s.t.
111 Wim Vansevenant  Lotto-Domo s.t.
112 Leif Hoste  Lotto-Domo s.t.
113 Marco Serpellini  Gerolsteiner s.t.
114 Marc Wauters  Rabobank s.t.
115 Pieter Weening  Rabobank s.t.
116 Alexandre Moos  Phonak Hearing Systems s.t.
117 Karsten Kroon  Rabobank s.t.
118 Inigo Landaluze Euskaltel-Euskadi s.t.
119 Inaki Isasi Flores  Euskaltel-Euskadi s.t.
120 Luis León Sánchez Gil  Liberty Seguros-Würth Team s.t.
121 Giuseppe Guerini  T-Mobile Team s.t.
122 Johan Van Summeren  Relax-Bodysol s.t.
123 Glenn D'Hollander  Lotto-Domo s.t.
124 Salvatore Commesso  Team Saeco s.t.
125 Dario Andriotto  Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie s.t.
126 Aitor Perez Arrieta  Café Baqué 15'57"
127 David Canada Gracia  Saunier Duval-Prodir s.t.
128 Ion Del Rio Arteaga  Costa De Almeria-Paternina s.t.
129 Alessandro Spezialetti  Team Saeco s.t.
130 Franco Pellizotti  Alessio-Bianchi s.t.
131 Jokin Ormaetxea  Costa De Almeria-Paternina s.t.
132 Santiago Botero T-Mobile Team s.t.
133 Massimo Iannetti  Domina Vacanze s.t.
134 Nicolas Inaudi  Ag2r Prévoyance s.t.
135 Raffaele Ferrara  Alessio-Bianchi s.t.
136 Dario David Cioni  Fassa Bortolo s.t.
137 Michele Scarponi  Domina Vacanze s.t.
138 José Ángel Gómez Costa De Almeria-Paternina s.t.
139 Mauro Zinetti  Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie s.t.
 

World Cup standings after San Sebastian:

1. Davide Rebellin 282 points
2. Paolo Bettini 238
3. Oscar Freire 182
4. Stuart O'Grady 150
5. Michael Boogerd 146