BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Bike Race Results, 2007

Results of important international bike races for 2007. Results are in date order, most recent first. Giro, Tour, and Vuelta results are on their own pages.

Saturday, October 20: Giro di Lombardia (Pro Tour), 242 km. Italy.

Giro di Lombardia podium history

2007 Giro di Lombardia results


Sunday, October 14: GP Beghelli (1.1), Italy. 198 km.

1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 29min 1sec
2. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) s.t.
3. Alessandro Bertolini (Selle Italia) s.t.
4. Mikhaylo Khalilov (Flaminia) s.t.
5. Riccardo Ricco (Saunier Duval) s.t.

Sunday, October 14: Paris - Tours (Pro Tour) 256 km.

Paris-Tours podium history

2007 Paris-Tour results


Saturday, October 13: Giro dell'Emilia (HC), 205 km. Italy.

Giro dell'Emilia podium history

2007 Giro dell'Emilia results


Tuesday, October 9: Monte Paschi Eroica (1.1) 180 km. Italy. Run partially over unpaved roads (strade bianche).

Montepaschi Strade Bianche-Eroica Toscana historical results

2007 Monte Paschi Eroica results


World Cycling Championships, Stuttgart, Germany

World elite men's road racing championship podium history

2007 Elite men's road race and time trial championship results


September 11 - September 16: Tour of Missouri (2.1)

Tour of Missouri podium history

2007 Tour of Missouri results


Saturday, September 15: Paris - Bruxelles (HC), 219.1 km.

1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 5hr 22min
2. Jeremy Hunt (Unibet) s.t.
3. Honorio Machado Perez (Tenax) s.t.
4. Baden Cooke (Unibet) s.t.
5. Steven De Jongh (Quick Step) s.t.

Saturday, September 8: Coppa Placci (HC), 197 km. San Marino

1. Alessandro Bertolini (Selle Italia) 5hr 9min 52sec
2. Andrei Kunitski (Acqua & Sapone) s.t.
3. Volodymyr Zagorodny (OTC) s.t.
4. Paolo Bailetti (LPR) s.t.
5. Kanstantsin Siutsou (Barloworld) s.t.

Sunday, September 2: US Pro Road Race Championships, 177 km. Greenville, South Carolina.

1. Levi Leipheimer (Discovery) 4hr 22min 19sec
2. George Hincapie (Discovery) @ 1min 11sec
3. Neil Shirley (Jittery Joe's) @ 1 min 14sec
4. Freddie Rodriguez (Predictor-Lotto) @ 1min 18sec
5. Danny Pate (Slipstream) @ 1min 19sec

Sunday, September 2, GP Ouest France - Plouay (Pro Tour), 210.1 km.

1. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) 5hr 32min 47sec
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 2sec
3. Danilo Di Luca (Liquigas) s.t.
4. Filippo Pozzato (Liquigas) s.t.
5. Steven De Jongh (Quick Step) s.t.

Saturday, Septemeber 1: Giro del Veneto (HC), 199.8 km. Italy.

1. Alessandro Bertolini (Selle Italia) 5hr 15min
2. Florian Stalder (Volksbank) s.t.
3. Daniele Nardello (LPR) s.t.
4. Dario Cataldo (Liquigas) s.t.
5. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.

Thursday, August 30: G.P. Industria Commercio Artigianato Carnaghese (1.1), 180.4 km. Italy.

1. Aurelien Passeron (Acqua & Sapone) 4hr 29min
2. Moisee Aldape Chavez (Panaria) @ 1sec
3. Niklas Axelsson (Selle Italia) @ 5sec
4. Hugo Sabido (Barloworld) @ 10sec
5. Christian Murro (Tenax) s.t.

Wedneday, August 29: GP Nobili Rubinetterie (1.1), 184.8 km. Arona, Italy.

1. Luis Felipe Laverde (Panaria) 4hr 35min
2. Felix Rafael Cardenas (Barloworld) s.t.
3. Christian Pfannberger (Elk Haus) s.t.
4. Niklas Axelsson (Selle Italia) s.t.
5. Gabriele Bosisio (Tenax) @ 5sec

August 22 - August 29: Eneco Tour (Pro Tour), Belgium and Netherlands

Eneco Tour of Benelux podium history

2007 Eneco Tour results


Saturday, August 25: Trofeo Melinda (1.1), 194 km. Italy.

1. Santo Anza (Selle Italia) 5hr 4min 40sec
2. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.
3. Volodomyr Zagorodny (OTC) @ 3sec
4. Pasquale Muto (Miche) @ 5sec
5. Paolo Bailetti (LPR) s.t.

August 21 - August 24: Tour du Limousin (2.1) France.

Final GC:

1. Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom) 17hr 59min 57sec
2. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) @ 6sec
3. Anthony Charteau (Credit Agricole) @ 27sec
4. Clement Lhotellerie (Skil-Shimano) @ 41sec
5. Joaquim Rodriguez Oliver (Caisse d'Epargne) @ 55sec

Thursday, August 23: Coppa Bernocchi (1.1), 199.9 km. Italy.

1. Danilo Napolitano (Lampre) 4hr 41min 45sec. This is the third time in a row for Napolitano to win the Bernocchi.
2. Paride Grillo (Panaria) s.t.
3. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
4. Luca Paolini (Liquigas) s.t.
5. Giosue Bonomi (Baloworld) s.t.

Wednesday, August 22: Copa Ugo Agostini (1.1), 200 km. Italy.

1. Alessandro Bertolini (Selle Italia) 5hr 26min 45sec
2. Christian Pfannberger (Elk Haus) @ 10sec
3. Luca Mazzanti (Panaria) @ 11sec
4. Fortunato Baliani (Panaria) @ 13sec
5. Ivan Rovny (Tinkoff) s.t.

Tuesday, August 21: Tre Valli Varesine (HC), 182 km. Italy.

1. Christian Murro (Tenax) 5hr 1sec
2. Alessandro Bertolini (Selle Italia) s.t.
3. Kanstantin Siutsou (Barloworld) @ 14sec
4. Dario Andriotto (Acqua & Sapone) @ 19sec
5. Francisco Javier Vila (Lampre) s.t.

Sunday, August 19: Vattenfall Cyclassics (Pro Tour), 229.1 km. Germany

Vatenfall Cyclassics podium history

2007 Vattenfall Cyclassics results


August 14 - August 18: Vuelta a Burgos (HC), Spain

Vuelta a Burgos podium history

2007 Vuelta a Burgos results


August 10 - August 18: Tour of Germany (Deutschland Tour) (Pro Tour)

Saturday, August 18: 9th and final stage, Einbeck - Hannover, 143.1 km.

1. Gerald Ciolek (T-Mobile) 3hr 16min 55sec
2. Erik Zabel (Milram) s.t.
3. Mark Renshaw (Credit Agricole) s.t.
4. Juan Jose Haedo (CSC) s.t.
5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.

Final GC after Stage 9:

1. Jens Voigt (CSC) 30hr 57min 21sec
2. Levi Leipheimer (Discovery) @ 1min 57sec
3. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) @ 2min 10sec
4. Leonardo Bertagnoli (Liquigas) @ 3min 5sec
5. Robert Gesink (Rabobank) @ 3min 15sec

Friday, August 17: Stage 8, Furth 33.1 km Individual Time Trial.

1. Jens Voigt (CSC) 39min 42sec
2. Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) @ 15sec
3. Levi Leipheimer (Discovery) @ 25sec
4. Jason McCarthy (Discovery) @ 39sec
5. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 40sec

GC after Stage 8:

1. Jens Voigt (CSC) 27hr 40min 26sec
2. Levi Leipheimer (Discovery) @ 1min 57sec
3. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) @ 2min 10sec
4. Leonardo Bertagnoli (Liquigas) @ 3min 5sec
5. Robert Gesink (Rabobank) @ 3min 15sec

Thursday, August 16: Stage 7, Kufstein - Regensburg, 192.2 km.

1. Gerald Ciolek (T-Mobile) 4hr 8min 20sec
2. Erik Zabel (Milram) s.t.
3. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Aurelien Clerc (Bouygues Telecom) s.t.
5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.

GC after Stage 7:

1. Jens Voigt (CSC) 27hr 44sec
2. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) @ 33sec
3. Robert Gesink (Rabobank) @ 1min 14sec
4. Chris Sorensen (CSC) @ 1min 24sec
5. Levi Leipheimer (Discovery) @ 1min 31sec

Wednesday, August 15: Stage 6, Langenfeld - Kufstein, 175 km.

1. Gerald Ciolek (T-Mobile) 3hr 57min 40sec
2. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
3. Jose Juaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
5. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.

GC after Stage 6:

1. Jens Voigt (CSC) 22hr 52min 24sec
2. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) @ 33sec
3. Robert Gesink (Rabobank) @ 1min 14sec
4. Chris Sorensen (CSC) @ 1min 24sec
5. Levi Leipheimer (Discovery) @ 1min 31sec

Tuesday, August 14: Stage 5, Sonthofen - Solden, 157.6 km.

1. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) 4hr 21min 7sec
2. Jens Voigt (CSC) @ 12sec
3. Robert Gesink (Rabobank) @ 20sec
4. Damiano Cunego (Lampre) @ 33sec
5. Laurens Ten Dam (Unibet) @ 46sec

GC after Stage 5:

1. Jens Voigt (CSC) 18hr 54min 44sec
2. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) @ 33sec
3. Robert Gesink (Rabobank) @ 1min 14sec
4. Chris Sorensen (CSC) @ 1min 24sec
5. Levi Leipheimer (Discovery) @ 1min 31sec

Monday, August 13: Stage 4, Singen - Sonthofen, 183.8 km.

1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 28m 6sec
2. Davide Rebellin (Gerolstener), s.t.
3. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne), s.t.
4. Jose Juaquim Rojas (Caisse d'Epargne) @ 5sec
5. Patrick Calgani (Liquigas), s.t.

GC after stage 4:

1. Jens Voigt (CSC) 14hr 33min 31sec
2. Chris Sorensen (CSC) @ 1sec
3. George Hincapie (Discovery) @ 27sec
4. Levi Leipheimer (Discovery), s.t.
5. Tom Danielson (Discovery), s.t.

Sunday, August 12: Stage 3: Pforzheim - Offenburg, 181 km.

1. Erik Zabel (Milram) 4hr 49min 25sec
2. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
3. Bradley McGee (FDJ) s.t.
4. Manuele Mori (SDV) s.t.
5. Patrick Calgani (Liquigas) s.t.

GC after Stage 3:

1. Jens Voigt (CSC) 10hr 5min 20sec
2. Bobby Julich (CSC) @ 1sec
3. Alexandr Kolobnev (CSC) s.t.
4. Andy Schleck (CSC) s.t.
5. Chris Sorensen (CSC) s.t.

Saturday, August 11: Stage 2, Bretten 42.2 km Team Time Trial.

1. CSC: 51min 40sec
2. Discovery @ 26sec
3. Gerolsteiner @ 55sec
4. Caisse d'Epargne @ 57sec
5. T-Mobile @ 59sec

GC after Stage 2:

1. Jens Voigt (CSC) 5hr 15min 55sec
2. Fabian Cancellara (CSC) @ 1sc
3. Bobby Julich (CSC) s.t.
4. Alexandr Kolobnev (CSC) s.t.
5. Andy Schleck (CSC) s.t.

Friday, August 10: Stage 1, Saarbrucken - Saarbrucken, 183.7 km.

1. Robert Forster (Gerolsteiner) 4hr 24min 16sec
2. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
5. Steffan Radochla (Wiesenhof) s.t.

GC after Stage 1:

1. Robert Forster (Gerolsteiner) 4hr 24min 6sec
2. Maarten De Bakker (Skil-Shimano) @ 2sec
3. Danilo Napolitano (Lampre) @ 4sec
4. Matej Mugerli (Liquigas) @ 5sec
5. Erik Zabel (Milram) @ 6sec
 

Sunday, August 12: Trofeo Matteotti (1.1), 188.5 km. Italy.

1. Filippo Pozzato (Liquigas) 4hr 46min 53sec
2. Alessandro Bertolini (Selle Italia) s.t.
3. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.
4. Andrea Masciarelli (Acqua & Sapone) s.t.
5. Serguei Klimov (Tinkof) @ 3sec

Saturday, August 11: Giro del Lazio (HC), 196 km. Italy.

1. Gabriele Bosisio (tenax) 5hr 8min 33sec
2. Emmanuele Sella (Panaria) s.t.
3. Branislau Samilau (Acqua & Sapone) @ 2sec
4. Konstantin Siutsou (Barloworld) s.t.
5. Santo Anza (Selle Italia) s.t.

Thursday, August 9: GP Citta di Camaiore (1.1), 193.7 km. Italy

1. Fortunato Baliani (Panaria) 4hr 29min 19sec
2. Gabriele Bosisio (Tenax) s.t.
3. Kanstantin Siutsou (Barloworld) s.t.
4. Emanuele Sella (Panaria) s.t.
5. Pavel Brutt (Tinkoff) @ 4sec

Saturday, August 4: Clásica San Sebastián (Pro Tour) 225 km.

Classica San Sebastian podium history

2007 Clasica San Sebastian results


June 16 - June 24: Tour of Switzerland (Pro Tour)

Podium History of the Tour of Switzerland

2007 Tour of Switzerland results


June 10 - June 17: Critérium du Dauphiné Libéré (Pro Tour), France

Podium History of Dauphiné Libéré

2007 Dauphiné Libéré results


June 3 - June 10: Commerce Bank Triple Crown of Cycling, USA

Sunday, June 10: Philadelphia International Championship, 250 km (156 miles).

1. Juan Jose Haedo (CSC) 5hr 54min 51sec
2. Mathew-Harley Goss (CSC) s.t.
3. Bernhard Eisel (T-Mobile) s.t.
4. Alejandro Borrajo (Rite Aid) s.t.
5. Dominique Rollin (Kodak) s.t.

Thursday, June 7: Reading Classic, 73 miles

1. Bernhard Eisel (T-Mobile) 2hr 48min 54sec
2. Alejandro Borrajo (Rite Aid) s.t.
3. Oleg Grishkin (Navigators) s.t.
4. Sergey Lagutin (Navigators) s.t.
5. Charles Dionne (Colavita) s.t.

Sunday, June 3: Tom Bamford Lancaster Classic, 137 km (85 miles)

1. Bernhard Eisel (T-Mobile) 3hr 18min 41sec
2. Sergey Lagutin (Navigators) s.t.
3. Frank Pipp (Health Net) @ 15sec
4. Danny Pate (Slipstream) s.t.
5. Svein Tuft (Symmetrics) s.t.

June 6 - June 10: Tour de Luxembourg (HC)

Tour de Luxembourg podium history

2007 Tour of Luxembour results


2007 Giro D'Italia, May 12 - June 3, 2007

Links to previous Giros, archived Giro results, etc.

2007 Giro Page

Final Stage, Number 21: Sunday June 3, Vestone - Milano, 185 km

Major climb:
Passo Tre Termini, elevation 701 meters

Results:

1. Alessandro Petacchi (Milram) 5hr 18min 54sec. 34.807 km/hr
2. Maximilian Richeze (Panaria) s.t.
3. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
4. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
5. Stefano Zanini (Predictor-Lotto) s.t.
6. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.
7. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
8. Oscar Gatto (Gerolsteiner) s.t.
9. Thomas Fothen (Gerolsteiner) s.t.
10. Matti Breschel (CSC) s.t.

Final 2007 Giro d'Italia General Classification:

3,442 kilometers ridden at an average speed of 37.01 km/hr

1. Danilo Di Luca (Liquigas) 92hr 59min 39sec
2. Andy Schleck (CSC) @ 1min 55sec
3. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 2min 25sec
4. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 15sec
5. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 49sec
6. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 7min
7. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 8min 34sec
8. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 10min 14sec
9. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 10min 44sec
10. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 11min 58sec

Points:

1. Alessandro Petacchi: 185 points
2. Danilo Di Luca: 130
3. Paolo Bettini: 120

Climbers' Competition:

1. Leonardo Piepoli: 79 points
2. Fortunato Balliani: 46
3. Danilo Di Luca: 45

Best Young Rider: Andy Schleck


May 30 - June 3: Bayern Rundfahrt (HC), Germany

Bayern Rudfahrt historical results

2007 Bayern Rundfahrt results


May 30- June 3: Tour of Belgium (2.1)

Tour of Belgium podium history

2007 Tour of Belgium results


May 21 - May 27: Volta Ciclista a Catalunya (Pro Tour), Spain.

Podium history of the Volta a Catalunya

2007 Volta a Catalunya results


May 16 - May 20: Rheinland-Pfalz Rundfahrt (2.1), Germany.

Final GC:

1. Gerald Ciolek (T-Mobile) 19hr 56min 59sec
2. Luca Celli (LPR) @ 5sec
3. Johan Coenen (Chocolade Jacques) @ 8sec
4. Corey Sweet (Regiostrom) @ 15sec
5. Paul Martens (Skil-Shimano) @ 16sec

May 18 - May 20: Tour de Picardie (2.1) France

Final GC:

1. Robert Hunter (Barloworld) 12hr 39min 21sec
2. Janek Tombak (Jartazi) @ 3sec
3. Alessandro Proni (Quick Step) @ 5sec
4. Fabrizio Guidi (Barloworld) @ 11sec
5. Roy Sentjens (Predictor-Lotto) @ 16sec

May 8 - May 13: 4 Days of Dunkirk (HC), France

Podium history of 4 Days of Dunkirk

2007 4 Days of Dunkirk results


Sunday, May 6: Giro di Toscana (1.1), 198.7 km. Arezzo, Italy

1. Vincenzo Nibali (Liquigas) 4hr 41min 52sec
2. Matteo Priano (Panaria) @ 6sec
3. Boris Shpilevsky (Kio) s.t.
4. Daniele Pietropoli (Tenax) s.t.
5. Marco Marcato (LPR) s.t.

Saturday, May 5: GP Industria & Artigiano (1.1), Larciano, Italy. 200 km.

1. Vincenzo Nibali (Liquigas) 4hr 51min 59sec
2. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
3. Mikhaylo Khalilov (Flaminia) @ 32sec
4. Luca Solari (LPR) s.t.
5. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.

May 1 - May 6: Tour de Romandie (Pro Tour), Switzerland.

Podium history of Tour de Romandie

2007 Tour de Romandie results


Tuesday, May 1: Rund um den Henninger Turm (HC), 190.7 km. Frankfurt, Germany.

1. Patrik Sinkewitz (T-Mobile) 4hr 46min 54sec
2. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 4sec
3. Dario Cataldo (Liquigas) @ 5sec
4. Elnathan Heizmann (Lamonta) @ 13sec
5. Marcel Wyss (Atlas) s.t.

April 25 - April 29: Niedersachsen Rundfahrt (2.1) Germany

Sunday, April 29: Final GC:

1. Alessandro Petacchi (Milram) 20hr 23min 22sec
2. Graeme Brown (Rabobank) @ 14sec
3. Gerald Ciolek (T-Mobile) s.t.
4. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) @ 16sec
5. Erik Zabel (Milram) @ 18sec

Sunday, April 29: Liège-Bastogne-Liège (Pro Tour), 262 km. Belgium

Podium history of Liège-Bastogne-Liège

2007 Liège-Bastogne-Liège results


Wednesday, April 25: Flèche Wallone (Pro Tour), 202.5 km. Belgium

Podium History of Flèche Wallone

2007 Flèche Wallone results


April 24 - April 27: Giro del Trentino (2.1) Italy.

Podium history of the Giro del Trentino

2007 Giro del Trentino results


Sunday, April 22: Amstel Gold Race (Pro Tour) 252.2 km.

Amstel Gold Race podium history

2007 Amstel Gold Race results


Wednesday, April 18: Scheldprijs Vlaanderen (HC), Belgium. 197 km.

1. Mark Cavendish (T-Mobile) 4hr 15min 28sec
2. Robbie Mcewen (Predictor-Lotto) s.t.
3. Gert Steegmans (Quick Step) s.t.
4. Wauter Weylandt (Quick Step) s.t.
5. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
6. Erik Zabel (Milram) s.t.

Race times from memoire-du-cyclisme.net


April 16 - April 22: Tour de Georgia (HC).

Sunday, April 22: 7th and final stage, Atlanta Circuit Race, 107.5 km (66.797 miles)

1. Juan Jose Haedo (CSC) 2hr 25min 30sec. 44.329 km/hr
2. Fred Rodriguez (Predictor-Lotto) s.t.
3. Sergiy Lagutin (Navigators) s.t.
4. Ivan Dominguez (Toyota) s.t.
5. George Hincapie (Discovery) s.t.

Final GC after Stage 7:

1. Janez Brajkovic (Discovery) 25hr 26min 33sec. Total of 1,058 kms covered at an average speed of 41.619 km/hr
2. Christian Vandevelde (CSC) @ 12sec
3. David Canada Garcia (Saunier Duval) @ 3min 4sec
4. Rubens Bertogliati (Saunier Duval) @ 3min 6sec
5. Kevin Seeldraeyers (Quick Step) @ 4min 22sec

Saturday, April 21: Stage 6, Lake Lanier Islands - Stone Mountain Park, 182.9 km (113.64 miles)

1. Fred Rodriguez (Predictor-Lotto) 4hr 4 min. 44.975 km/hr
2. Juan Jose Haedo (CSC) s.t.
3. George Hincapie (Discovery) s.t.
4. David Millar (Saunire Duval) s.t.
5. Alessandro Proni (Quick Step) s.t.

GC after Stage 6:

1. Janez Brajkovic (Discovery) 23hr 01min 3sec
2. Christian Vandevelde (CSC) @ 12sec
3. David Canada Garcia (Saunier Duval) @ 3min 4sec
4. Rubens Bertogliati (Saunier Duval) @ 3min 6sec
5. Kevin Seeldraeyers (Quick Step) @ 4min 22sec

Friday, April 20: Stage 5, Dalton - Brasstown Bald/Towns Co., 172.1 km (106.93 miles)

1. Levi Leipheimer (Discovery) 4hr 33min 33sec. 37.748 km/hr
2. Tom Danielson (Discovery) @ 38sec
3. Anthony Colby (Colavita) @ 1min
4. Nathan O'Neill (Health Net) @ 1min 6sec
5. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 1min 19sec

GC after stage 5:

1. Janez Brajkovic (Discovery) 18hr 57min 3sec
2. Christian Vandevelde (CSC) @ 12sec
3. David Canada Garcia (Saunier Duval) @ 3min 4sec
4. Rubens Bertogliati (Saunier Duval) @ 3min 6sec
5. Kevin Seeldraeyers (Quick Step) @ 4min 22sec

Thursday, April 19: Chickamauga - Lookout Mountain 30.4 km Individual Time Trial

1. Levi Leipheimer (Discovery) 44min 51sec
2. David Zabriskie (CSC) @ 41sec
3. Nathan O'Neill (Health Net) @ 1min 18sec
4. Tom Danielson (Discovery) @ 1min 31sec
5. Dominique Cornu (Predictor-Lotto) @ 1min 41sec

GC after Stage 4:

1. Janez Brajkovic (Discovery) 14hr 21min 52sec
2. Christian Vandevelde (CSC) @ 12sec
3. Rubens Bertogliati (Saunier Duval) @ 1min 22sec
4. Jeff Lauder (Health Net) @ 2min 20sec
5. David Canada Garcia (Saunier Duval) @ 2min 22sec

Wednesday, April 18: Stage 3, Rome - Chattanooga, 190.3 km (118.24 miles).

A break of 13 riders gained a 29min 7sec lead on the field by the end of the stage. Race is over for most of the pack.

1. Gianni Meersman (Discovery) 4hr 33min 18sec. 41.778 km/hr
2. David Canada Garcia (Saunier Duval) @ 1sec
3. Janez Brajkovic (Discovery) s.t.
4. Christian Vandevelde (CSC) s.t.
5. Kevin Seeldraeyers (Quick Step) s.t.

GC after Stage 3:

1. David Canada Garcia (Saunier Duval) 13hr 34min 2sec
2. Rubens Bertogliati (Saunier Duval) @ 3sec
3. Christian Vandevelde (CSC) s.t.
4. Janez Brajkovic (Discovery) s.t.
5. Jeff Lauder (Health Net) s.t.

Tuesday, April 17: Stage 2, Thomaston - Rome, 217.1 km (134.9 miles)

1. Ivan Stevic (Toyota) 5hr 35min 27sec. 38.831 km/hr
2. Joan Jose Haedo (CSC) @ 2sec
3. Fred Rodriguez (Predictor-Lotto) s.t.
4. Sergey Lagutin (Navigators) s.t.
5. Alessandro Proni (Quick Step) s.t.
6. Levi Leipheimer (Discovery) s.t.

GC after Stage 2:

1. Daniele Contrini (Tinkoff) 6hr 59min 43sec
2. Doug Ollerenshaw (Health Net) @ 29sec
3. Ben Day (Navigators) @ 38sec
4. Ivan Stevic (Toyota) @ 1min 7sec
5. Juan Jose Haedo (CSC) @ 1min 13sec

Monday, April 16: Stage 1, Peachtree City - Macon, 156 km.

1. Daniele Contrini (Tinkoff) 3hr 24min 26sec
2. Doug Ollerenshaw (Health Net) @ 21sec
3. Ben Day (Navigators) @ 28sec
4. Ryder Hesjedel (Health Net) @ 1min 7sec
5. Ivan Dominguez (Toyota) s.t.

GC after Sage 1:

1. Daniele Contrini (Tinkoff) 3hr 24min 11sec
2. Doug Ollerenshaw (Health Net) @ 29sec
3. Ben Day (Navigators) @ 38sec
4. Emile Abraham (Priority Health) @ 1min 20sec
5. Andrea Tonti (Quick Step) @ 1min 21sec

Sunday, April 15: Paris - Roubaix (Pro Tour), 259.5 km, 52.7 of which are cobbled.

Podium history of Paris-Roubaix

2007 Paris-Roubaix results


Thursday, April 12: GP Pino Cerami (1.1), Belgium. 176 km.

1. Luca Solari (LPR) 3hr 52min 39sec
2. Marco Marcato (LPR) @ 2sec
3. Bert De Waele (Landbouwkrediet) @ 3sec
4. Marco Pinoti (T-Mobile) s.t.
5. Fabrizio Guidi (Barloworld) @ 14sec

Wednesday, April 11: Gent - Wevelgem (Pro Tour), Belgium. 207 km.

Podium History of Gent - Wevelgem

2007 Gent-Wevelgem results


April 7 - April 14: Vuelta Al País Vasco (Pro Tour), Spain.

Vuelta al País Vasco historical results

2007 Vuelta al País Vasco results


Monday, April 7: Rund Um Koln (HC), Germany, 203.3 km.

1. Juan Jose Haedo (CSC) 4hr 50min 9sec
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
4. Ciaran Power (Navigators) s.t.
5. Markus Zberg (Gerolsteiner) s.t.

Sunday, April 8: Tour of Flanders (Ronde van Vlaanderen), Belgium, (Pro Tour). 259 km.

Tour of Flanders historical results

2007 Tour of Flanders results


April 3 - April 5: Driedaagse Van De Panne (HC), Belgium

3 Days of De Panne podium history

2007 3 Days of De Panne results


Sunday, April 1: Brabantse Pijl (1.1) 200 km. Belgium.

1. Oscar Freire (Rabobank) 4hr 58min 5sec
2. Nick Nuyens (Cofidis) s.t.
3. Kim Kirchen (T-Mobile) s.t.
4. Enrico Gasparotto (Liquigas) s.t.
5. Karsten Kroon (CSC) s.t.

March 31 - April 1: Critérium International (HC), France

Critérium International historical results

2007 Critérium International results


Saturday, March 31: GP E3 Prijs Harelbeke Vlaanderen (HC), 203 km. Belgium.

E3 Prijs Harelbeke podium history

2007 E3 Prijs Harelbeke results


March 27 - March 31: Settimana Internazionale di Coppi e Bartali (2.1) Italy

Settimana Internazionale podium history

2007 Settimana Internazionale results



March 26 - March 30: Vuelta Ciclista Internacional Castilla y León (2.1)

Vuelta a Castilla y León podium history

2007 Vuelta a Castilla y León results


Wednesday, March 28: Dwars Door Vlaanderen (1.1), 200 km. Belgium.

1. Tom Boonen (Quick Step) 4hr 45min 42sec. 42.002 km/hr.
2. Niko Eeckhout (Chocolade Jacques) s.t.
3. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
4. Mathew Hayman (Rabobanik) s.t.
5. David Kopp (Gerolsteiner) s.t.

Milano - San Remo (Pro Tour): Saturday, March 24, 2007

Milano - San Remo podium history

2007 Milano-San Remo results


March 14 - March 20: Tirreno - Adriatico (Pro Tour)

Tirreno-Adriatico podium history

2007 Tirreno-Adriatico results


March 11 - March 18: Paris - Nice (Pro Tour)

Podium history of Paris-Nice

2007 Paris-Nice results


Sunday, March 10: Milano - Torino (HC) 199 km. Italy.

1. Danilo Di Luca (Liquigas) 4hr 32min 40sec
2. Juan Maurcio Soler (Barloworld) s.t.
3. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 9sec
4. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
5. Mikhaylo Khalilov (Panaria) s.t.

March 7 - March 11: Vuelta a Murcia (2.1) Spain.

Vuelta a Murcia podium history

2007 Vuelta a Murcia results


Sunday, March 4: GP di Lugano (1.1), 172 km. Switzerland

1. Luca Mazzanti (Panaria) 4hr 18min 45sec. 39.884 km/hr
2. Pedro Arreitunandia (Barloworld) s.t.
3. Evgueni Petrov (Tinkoff) s.t.
4. Thomas Lovkvist (FDJ) s.t.
5. Alexandre Botcharov (Credit Agricole) s.t.

Sunday, March 4: Kuurne - Brussel - Kuurne (1.1), 193 km. Belgium

Kuurne-Brussel-Kuurne podium history

2007 Kuurne-Brussel-Kuurne results


Saturday, March 3: GP Citta di Chiasso (1.1), 172.9 km. Switzerland.

1. Pavel Brutt (Tinkoff) 4hr 15min 43sec
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
3. Luca Mazzante (Panaria) s.t.
4. Daniele Pietropoli (Tenax) s.t.
5. Evgueni Petrov (Tinkoff) s.t.

Saturday, March 3: Omloop Het Volk (HC), 210 km. Belgium

Omloop Het Volk podium history

2007 Omloop Het Volk results


February 27 - March 3: Vuelta Ciclista Comunidad Valenciana (2.1) Spain

Saturday, March 3: 5th and final stage, Valencia - Valencia, 149.4 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 3hr 15min 49sec. 45.778 km/hr.
2. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
3. Claudio Corioni (Lampre) s.t.
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.
5. Vicente Reynes (Caisse d'Epargne) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) 18hr 7min 2sec. 42.727 km/hr average speed over 774.1 km.
2. Tadej Valjavec (Lampre) @ 8sec
3. Frank Schleck (CSC) @ 12sec
4. Janez Brajkovic (Discovery) @ 14sec
5. Jose Miguel Elias (Relax) @ 16sec
6. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 17sec

Friday, March 2: Stage 4, Albaida - Vallada (Alt de Campello), 162 km.

1. Alberto Contador (Discovery) 4hr 4min 49sec. 39.703 km/hr
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 13sec
3. Tadej Valjavec (Lampre) s.t.
4. Frank Schleck (CSC) s.t.
5. Janez Brajkovic (Discovery) @ 15sec

GC after stage 4:

1. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) 14hr 51min 16sec
2. Tadej Valjavec (Lampre) @ 2sec
3. Frank Schleck (CSC) @ 6sec
4. Janez Brajkovic (Discovery) @ 8sec
5. Jose Miguel Elias (Relax) @ 10sec

Thursday, March 1: Stage 3, Vila Real - Vila Real, 151.8 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 3hr 33min 30sec. 42.660 km/hr.
2. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
3. Javier Benitez (Benifica) s.t.
4. Daniele Colli (Panaria) s.t.
5. Erik Zabel (Milram) s.t.

GC after Stage 3:

1. Daniele Bennati (Lampre) 10hr 45min 56sec
2. Alessandro Petacchi (Milram) @ 2sec
3. Vicente Reynes (Caisse d'Epargne) @ 14sec
4. Thomas Voieckler (Bouygues Telecom) @ 18sec
5. Joseba Zubeldia (Euskaltel) @ 19sec

Wednesday, February 28: Stage 2, Calp - Calp, 148.2 km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 3hr 38min 19sec. 40.730 km/hr
2. Vicente Reynes (Caisse d'Epargne) s.t.
3. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
4. Javier Benitez (Benfica) s.t.
5. Antonio Bucciero (Panaria) s.t.

GC after Stage 2:

1. Alessando Petacchi (Milram) 7hr 12min 34sec
2. Daniele Bennati (Lampre) @ 2sec
3. Vicente Reynes (Caisse d'Epargne) @ 6sec
4. Thmas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 10sec
5. Adiran Palomares (Fuerteventura) @ 12sec

Tuesday, February 27: Stage 1, Alzira - Alzira, 162.7 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 3hr 34min 31sec. 45.507 km/hr.
2. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
3. Vicente Reynes (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Tiziano Dall'Antonia (Panaria) s.t.
5. Antonio Bucchero (Panaria) s.t.

GC after Stage 1:

1. Daniele Bennati (Lampre) 3hr 34min 21sec
2. Alessandro Petacchi (Milram) @ 4sec
3. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) s.t.
4. Vicente Reynes (Caisse d'Epargne) @ 6sec
5. Adrian Palomares (Fuerteventura) s.t.

Sunday, February 25: Tour du Haut Var (1.1), 200 km. France.

Tour du Haut Var podium history

2007 Tour du Haut Var results


February 18 - February 25: Tour of California (HC)

Tour of California podium history

2007 Tour of California results


Tuesday, February 20: Trofeo Laigueglia (1.1), Italy.

Trofeo Laigueglia podium history

2007 Trofeo Laigueglia results


February 18 - February 22: Vuelta a Andalucia (Ruta del Sol) (2.1), Spain.

Vuelta a Andalucia-Ruta del Sol podium history

2007 Vuelta a Andalucia-Ruta del Sol results


February 14 - February 18: Tour Méditerranéen (2.1) France

Tour of the Mediterranean podium history

2007 Tour of the Mediterranean results


February 11- February 15: Challenge Illes Balears - Challenge Mallorca

Challenge Illes Balears podium history

2007 Challenge Illes Balears results


Saturday, February 10: GP Costa degli Etruschi (1.1) Italy, 193 km.

GP Costa degli Etruschi podium history

2007 GP Costa degli Etruschi results


February 7 - February 11: Etoile de Bessèges, France (2.1)

Etoile de Bessèges podium history

2007 Etoile de Bessèges results


Tuesday, February 6: GP d'Ouverture La Marseillaise (1.1), 126 km.

GP d'Ouverture podium history

2007 GP d'Ouverture results


February 2 - February 11: Tour de Langkawi (HC), Malaysia

Tour de Langkawi podium history

2007 Tour de Langkawi results


January 28 - February 2: Tour of Qatar (2.1)

Tour of Qatar podium history

2007 Tour of Qatar results


January 27 & 28: World Cyclo-Cross Championships, Belgium

Elite Men:

1. Erwin Vervecken (Belgium) 1hr 5min 35sec
2. Jonathan Page (USA) @ 2sec
3. Enrico Franzoi (Italy) @ 16sec
4. Bart Wellens (Belgium) @ 25sec
5. Kevin Pauwels (Belgium) @ 31sec

Elite Women:

1. Marline Salvetat (France) 42min 57sec
2. Katie Compton (USA) @ 1sec
3. Laurence Leboucher (France) @ 9sec
4. Daphny Van Den Brand (Holland) @ 31sec
5. Hanka Kupfernagel (Germany) @ 41sec

Men Under 23:

1. Lars Boom (Holland) 53min 55sec
2. Neils Albert (Belgium) @ 1min 22sec
3. Romain Villa (France) @ 1min 44sec
4. Zdenek Skyber (Czech Republic) @ 2min 29sec
5. Philipp Walsleben (Germany) @ 2min 49sec

Junior Men:

1. Joeri Adams (Belgium) 41min 18sec
2. Dan Summerhill (USA) s.t.
3. Jiri Polnicky (Czech Republic) @ 1sec
4. Ramon Sinkeldam (Holland) @ 2sec
5. Ole Quast (Germany) @ 11sec

January 16 - January 21: Tour Down Under (HC), Australia.

Tour Down Under history

2007 Tour Down Under results